Ο υπολογιστής δεν θα αντικαταστήσει τον δάσκαλο, θα αντικαταστήσει τον δάσκαλο που δεν γνωρίζει υπολογιστή.

Arthur C. Clarke

Του φεγγαριού ο Αύγουστος μοιάζει με λύρας σώμα,
έχει χορδές πεφτάστερα και της αγάπης χρώμα
Αρχική Διάφορα Διάφορα Καλή σχολική χρονιά

Καλή σχολική χρονιά

kalisxolikhxronia

"Ξεκινάμε τη νέα σχολική χρονιά με χαμόγελο"

Άλλο ένα καλοκαίρι έφθασε στο τέλος του και μια νέα σχολική χρονιά ξεκινά! Ξεκινά για ένα ταξίδι στη γνώση, με την ελπίδα να φτιάξει ένα ανοιχτό παράθυρο στα όνειρα των παιδιών.
"Ανθρωπισμός θα ειπεί να πλάθουμε ανθρώπους με ωραίο σώμα, με καθαρό στοχαστικό νου, με δυνατή θέληση και σεβασμό και αγάπη στους συνανθρώπους των. Ανοιχτομάτες, που είναι σε θέση να κρίνουν οι ίδιοι υπεύθυνα όσα προβλήματα τους παρουσιάζει η ατομική και ομαδική ζωή τους, χωρίς να παρασύρονται στην άβουλη αγέλη από τον πρώτο δυνατό ή δημαγωγό της ημέρας, ανθρώπους ικανούς να εξασφαλίσουν οι ίδιοι με την προσωπική τους εργασία τους υλικούς όρους της ζωής των, όσοι χρειάζονται για να κρατιέται η ανθρώπινη αξιοπρέπεια, και να καταφάσκουν ελεύθερα τις δεσμεύσεις που επιβάλλει η συμβίωση με τους συνανθρώπους των".
Αυτό το ιδανικό του Αλέξανδρου Δελμούζου ας γίνει και το ιδανικό όλης της εκπαιδευτικής κοινότητας.
Ευχόμαστε η νέα σχολική χρονιά να είναι για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες ένα βήμα για την εκπλήρωση των στόχων και των προσδοκιών τους.
Σ' όλους τους συναδέλφους ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά και καλή δύναμη στο δύσκολο και δημιουργικό έργο τους.

Οι φωτογραφίες της παρακάτω αφίσας τραβήχτηκαν από τη καθηγήτρια Παπαχατζάκη Αικατερίνη την ημέρα του αγιασμού

Χαϊνηδες, Το καπηλειό

Όπως σε μιαν επίσημη τελετή τους θυμάμαι

έναν-έναν

που παρακολουθούσαν απ' την ακτή το θέαμα,

χωρίς κανείς να κουνηθεί απ' τη θέση του.

Τους θυμάμαι όλους- κι εσένα φυσικά!-

σχεδόν σε στάση προσοχής

που μ' έβλεπαν απ' την ακτή

να πνίγομαι.