Όταν όλα φαίνονται να είναι εναντίον σου,θυμήσου ότι το αεροπλάνο απογειώνεται κόντρα στον άνεμο.
Henry Ford,1863-1947,Αμερικανός βιομήχανος

Ό,τι δεν συνέβη ποτέ, είναι ό,τι δεν ποθήσαμε αρκετά!
(Ν. Καζαντζάκης)

Η αγάπη είναι μυστήριο γεννιέται μ' ένα βλέμμα
γερνά μ' ένα χαμόγελο πεθαίνει μ' ένα ψέμα.
Αρχική Μαθητές Εργασίες Μαθητών Εργασίες Μαθητών της Α τάξης στο μάθημα Οικιακής οικονομίας

Εργασίες Μαθητών της Α τάξης στο μάθημα Οικιακής οικονομίας

oikiaki1Κατά το σχ. έτος 2013-14 στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας εκπονήθηκαν από τους μαθητές του 5ου Γυμνασίου Ηρακλείου εργασίες και δράσεις που αφορούν ζητήματα που άπτονται του αντικειμένου που μελετά η επιστήμη της Οικιακής Οικονομίας και που απασχολούν τον άνθρωπο και την κοινωνία καθημερινά.

Α' ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Οι μαθητές της Α' τάξης των τμημάτων Α5, Α6 & Α7, στα πλαίσια του μαθήματος και των υπό εξέταση ενοτήτων του σχολικού βιβλίου της Οικιακής Οικονομίας, δημιούργησαν διαφημίσεις, προσέγγισαν με βιωματικές δράσεις που πραγματοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια της διδακτικής ώρας, τη Μεσογειακή Διατροφή οργανώνοντας και απολαμβάνοντας πρωινό γεύμα, και τέλος, έχοντας μελετήσει εκτενώς τις ομάδες τροφίμων και αναλύσει τα οφέλη της Μεσογειακής Διατροφής, κατασκεύασαν με χαρτόνια την Πυραμίδα της Μεσογειακής Διατροφής. Φωτογραφίες από τις δράσεις των παιδιών παρατίθενται παρακάτω.

Ευχαριστώ θερμά τους μαθητές για την συνεργασία, τους αξίζουν συγχαρητήρια!

Με εκτίμηση η καθηγήτρια Οικιακής Οικονομίας (ΠΕ 15)

Κοντομανώλη Μαριλένα

Βασίλης Καζούλης, Αν ήσουν Άγγελος

Το άλλο μας μισό-
δεν υπάρχει.
Υπάρχουν άνθρωποι.
Οι κύκλοι μας τέμνονται.
Ορίζουν υποσύνολα, κοινούς τόπους.
Αφήνοντας τόσα στοιχεία μοναχικά,
ακάλυπτα,
αταίριαστα.
Μίλησα
τη γλώσσα της Γεωμετρίας, να καταλάβεις.
Μετέτρεψα
τις λέξεις μου σε σχήματα.
Κύκλους συγκεκριμένους, ορισμένους,
ωραία τεμνόμενους-
τους τάραξες.

Σαπουνόφουσκες τώρα οι λέξεις μου
πετούν προς τον αέρα.
Πετούν, γελούν
και με περιγελούν,
με ωραία χρώματα ιριδίζοντας.

Σοφία Κολοτούρου, Ιριδισμοί