"Ο άνθρωπος είναι λιγότερο ο εαυτός του όταν μιλάει ως ο εαυτός του.
Δώσ' του μια μάσκα και θα σου πει την αλήθεια."

Όσκαρ Ουάιλντ

Δεν τα λυγίζω τα φτερά στην μπόρα κι ας τα χάσω
ποτέ μου δεν εδιάλεξα καιρό για να πετάξω
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Επίσκεψη της Γ΄τάξης Γυμνασίου στο 1ο Εργαστηριακό κέντρο στην Κηπούπολη

Επίσκεψη της Γ΄τάξης Γυμνασίου στο 1ο Εργαστηριακό κέντρο στην Κηπούπολη

Ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός έχει στόχο την υποβοήθηση των μαθητών και μαθητριών στο σχεδιασμό της εκπαιδευτικής και επαγγελματικής σταδιοδρομίας τους, ώστε να κάνουν τις κατάλληλες επιλογές για τον εαυτό τους, την ενδυνάμωσή τους για την επίτευξη των στόχων τους, και την ομαλή μετάβασή τους στο επαγγελματικό βίο.

DSC05073

Στο πλαίσιο των βιωματικών δράσεων (project) της Γ΄τάξης Γυμνασίου με θέμα τον επαγγελματικό προσανατολισμό των μαθητών-μαθητριών διοργανώθηκε διδακτική επίσκεψη στο 1ο Εργαστηριακό κέντρο στην Κηπούπολη.  Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης οι μαθητές και οι μαθήτριες ενημερώθηκαν από τους καθηγητές του εργαστηριακού κέντρου για τους τομείς και τις ειδικότητες που λειτουργούν στα ΕΠΑΛ, ξεναγήθηκαν στα εργαστήρια του τομέα Μηχανολογίας, Ηλεκτρονικών, Οικονομίας και Διοίκησης, Υγείας και Πρόνοιας και Αισθητικής και γνώρισαν από κοντά τον τρόπο λειτουργίας του εργαστηριακού κέντρου. Διατύπωσαν ερωτήσεις και απορίες σχετικά με τις δυνατότητες συνέχισης της εκπαίδευσης των αποφοίτων των ΕΠΑΛ σε τριτοβάθμια ιδρύματα καθώς και τις προοπτικές απασχόλησης για κάθε τομέα. Οι μαθητές εξέφρασαν ότι ήταν μια πολύ καλή εμπειρία και οι εντυπώσεις που αποκόμισαν σημαντικές.

DSC05080

DSC05099

DSC05090

Χ. & Π. Κατσιμίχας, Ποιος τη ζωή μου