«Υπάρχουν δύο τρόποι για να κατακτήσεις μια χώρα: Με την βία ή με τα χρέη.»

John Adams , Δεύτερος Πρόεδρος των Η.Π.Α

Καλλιά 'χω ν' αγωνίζομαι μάταια μεσ' την πλάση
παρά ν΄ αφήσω μάταια τη ζήση να περάσει.
Αρχική Το σχολείο Δράσεις ?Πρώτες Βοήθειες- Βασική Υποστήριξη Ζωής? : Δράση από την ΠΡΟΤΕΚΤΑ

?Πρώτες Βοήθειες- Βασική Υποστήριξη Ζωής? : Δράση από την ΠΡΟΤΕΚΤΑ

Στο Γυμνάσιο μας κατά το τρέχον σχολικό έτος 2015-16 υλοποιείται Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με τίτλο ?Νοιάζομαι για μένα - Νοιάζομαι για σένα? με υπεύθυνες καθηγήτριες: Αμαργιανιτάκη Μαργαρίτα και Σφακιανάκη Αντωνία. Στο πρόγραμμα παίρνουν μέρος μαθητές από την Α΄τάξη. Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος την Τρίτη 19 Ιανουαρίου 2016 επισκέφθηκαν το σχολείο μας μέλη της εθελοντικής ομάδας ΠΡΟΤΕΚΤΑ Ηρακλείου για να υλοποιήσουν βιωματική δράση με θέμα: ?Πρώτες Βοήθειες-Βασική Υποστήριξη Ζωής? σε τμήματα της Α΄ τάξης.

20160119 135055

Με μεγάλη χαρά διαπιστώσαμε οι εκπαιδευτικοί αλλά και τα μέλη της ΠΡΟΤΕΚΤΑ το μεγάλο ενδιαφέρον και τον ενθουσιασμό των μαθητών κατά τη διάρκεια της δράσης. Είναι βέβαια απόλυτα δικαιολογημένη η αντίδραση των μαθητών λόγω στου θέματος και κυρίως εξαιτίας της επικοινωνιακής αμεσότητας που χαρακτηρίζει τον κο Μυρωδιά. Θα θέλαμε μέσα από την ιστοσελίδα μας να ευχαριστήσουμε τα μέλη της ΠΡΟΤΕΚΤΑ κο Νίκο Μυρωδιά και την κα Βενιανάκη Μαρίνα για την παρουσία τους στο σχολείο μας και τη δυνατότητα που έδωσαν στους μαθητές να γνωρίσουν τις βασικές γνώσεις στις Πρώτες Βοήθειες.

20160119 131614

Αλκίνοος Ιωαννίδης, Ο Προσκυνητής

Η Ελλάδα ταξιδεύει χρόνια μέσα στην Ελλάδα ακολουθώντας το χυμένο αίμα το σπαταλημένο.

Αίμα σταλαματιές κυλάνε στάζουν κάτω στον Άδη.

Πέφτουν απάνω στους νεκρούς οι σκοτωμένοι αλλάζουν θέση δεν ξυπνάνε.

Μόνο το χέρι τους υψώνεται και δείχνει τη μεριά που περπατάνε οι δολοφόνοι.

Η Ελλάδα ταξιδεύει χρόνια ανάμεσα στους δολοφόνους

Τάκης Σινόπουλος, Ακόμη μια νύχτα