Ο αγώνας του ανθρώπου ενάντια στην εξουσία
Είναι αγώνας της μνήμης ενάντια στη λήθη
Μίλαν Κούντερα
Πάνω απ' όλα στη ζωή τα λάθη μου αγαπάω
γιατί με κάνουν πιο καλά τον κόσμο να κοιτάω.
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Διδακτική επίσκεψη σε καλλιτεχνικό εργαστήριο

Διδακτική επίσκεψη σε καλλιτεχνικό εργαστήριο

Την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2016 στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας και της Ιστορίας πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών των τμημάτων Α4 και Α5 σε καλλιτεχνικό εργαστήριο κατασκευής μπρούτζινων αγαλμάτων και έργων τέχνης.

DSC05402

Η επίσκεψη στο εργαστήριο περιελάμβανε αρχικά παρουσίαση ιστορικών δεδομένων σχετικά με την ανακάλυψη των μετάλλων και την χρήση τους από τους ανθρώπους της εποχής εκείνης και στη συνέχεια επίδειξη της διαδικασίας κατασκευής μπρούτζινων αγαλμάτων με την αρχαιότερη μέθοδο χύτευσης. Για την επίδειξη της διαδικασίας χρησιμοποιήθηκε ένα μέταλλο ζαμάκ, το οποίο δεν χρειάζεται πάρα πολύ μεγάλες θερμοκρασίες για να λιώσει. Στην τελική φάση συμμετείχαν μαθήτριες που επιλέχθηκαν μετά από κλήρωση για να ανοίξουν το καλούπι και να βγάλουν τα αγαλματίδια. Η εμπειρία και οι γνώσεις που αποκόμισαν οι μαθητές μας ήταν σπουδαίες ώστε να συνειδητοποιήσουν τη σημασία της Τεχνολογίας καθώς και τους σημαντικούς σταθμούς στην εξέλιξη της.

DSC05393

Στο διάλειμμα οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην έκθεση που λειτουργεί το εργαστήριο και να θαυμάσουν τα δημιουργήματά του.

Βασίλης Σκουλάς, Στο ξέσπασμα του φεγγαριού

Γραφή μου πένθιμη