"Τίποτε δεν είναι πιο ταπεινωτικό από το να βλέπεις τους ανόητους να πετυχαίνουν" Γκ.Φλωμπέρ
Εγώ ποτέ ξένα φτερά δεν έβαλα στον ώμο,
πετώ ψηλά και χαίρομαι με τα δικά μου μόνο.
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Διδακτική επίσκεψη σε καλλιτεχνικό εργαστήριο

Διδακτική επίσκεψη σε καλλιτεχνικό εργαστήριο

Την Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου 2016 στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας και της Ιστορίας πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών των τμημάτων Α4 και Α5 σε καλλιτεχνικό εργαστήριο κατασκευής μπρούτζινων αγαλμάτων και έργων τέχνης.

DSC05402

Η επίσκεψη στο εργαστήριο περιελάμβανε αρχικά παρουσίαση ιστορικών δεδομένων σχετικά με την ανακάλυψη των μετάλλων και την χρήση τους από τους ανθρώπους της εποχής εκείνης και στη συνέχεια επίδειξη της διαδικασίας κατασκευής μπρούτζινων αγαλμάτων με την αρχαιότερη μέθοδο χύτευσης. Για την επίδειξη της διαδικασίας χρησιμοποιήθηκε ένα μέταλλο ζαμάκ, το οποίο δεν χρειάζεται πάρα πολύ μεγάλες θερμοκρασίες για να λιώσει. Στην τελική φάση συμμετείχαν μαθήτριες που επιλέχθηκαν μετά από κλήρωση για να ανοίξουν το καλούπι και να βγάλουν τα αγαλματίδια. Η εμπειρία και οι γνώσεις που αποκόμισαν οι μαθητές μας ήταν σπουδαίες ώστε να συνειδητοποιήσουν τη σημασία της Τεχνολογίας καθώς και τους σημαντικούς σταθμούς στην εξέλιξη της.

DSC05393

Στο διάλειμμα οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την ευκαιρία να ξεναγηθούν στην έκθεση που λειτουργεί το εργαστήριο και να θαυμάσουν τα δημιουργήματά του.

Διονύσης Τσακνής, Φτιάξε καρδιά μου το δικό σου παραμύθι

Aυτό που λένε «νεκρή ζώνη» δεν υπάρχει
γιατί πάντα ανήκε σε κάποιους ζωντανούς.
Στο σκοινί με τα ρούχα της μνήμης
μικρές φανέλες σκάζουν στον ήλιο
ένα αγόρι πέφτει κάτω
και πληγώνει το γόνατό του