Η ιστορία επαναλαμβάνεται την πρώτη φορά σαν τραγωδία και τη δεύτερη σαν φάρσα.

Καρλ Μαρξ, 1818-1883, Γερμανός φιλόσοφος

Ποτέ σου μη περιφρονείς τα κάτω σκαλοπάτια

γιατί αυτά πρωτοπατείς και φτάνεις στα παλάτια.

Αρχική Το σχολείο Δράσεις Η περιβαλλοντική σε δράσεις με άρωμα...Κρήτης

Η περιβαλλοντική σε δράσεις με άρωμα...Κρήτης

Το σχολείο μας θέλοντας να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες του σε περιβαλλοντικά θέματα και προκειμένου να διαμορφώσουν αξίες και στάσεις ενεργού πολίτη πραγματοποιεί πρόγραμμα περιβαλλοντικής αγωγής με θέμα: «Άρωμα … Κρήτης» «Τα αρωματικά φυτά και βότανα του τόπου μας». Σε αυτό συμμετέχουν μαθητές και μαθήτριες από τα τμήματα Α5 και Α6 με την καθοδήγηση των καθηγητριών του σχολείου μας Αγγελιδάκη Μαρία (Θρησκευτικά) και Μαρκάκη Στέλλα (Τεχνολογία).

DSC05444

Την Δευτέρα 19 Δεκεμβρίου 2016 μαζί με τις ευχές της ομάδας μαθητών και καθηγητριών του προγράμματος για Χρόνια Πολλά, Χαρούμενες Γιορτές, δημιουργήθηκε ένα ζεστό κλίμα αρωματισμένο με αφεψήματα από μίγματα βοτάνων της Κρήτης μας!Καλούδια του τόπου μας, ζεστά ροφήματα και πολύ αγάπη αποτέλεσαν μια ευχάριστη νότα για τους καθηγητές του σχολείου μας και τους γονείς που παρευρέθηκαν εκεί στο διάλειμμα.

DSC05436

Πιστεύουμε να αφυπνίστηκαν οι αισθήσεις τους και να τους πείσαμε να υιοθετήσουν τα βότανα και τα τοπικά προϊόντα στην καθημερινή τους ζωή για υγεία, χαλάρωση και ευεξία.

Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας ,Μεγάλος Αδερφός

Κάτω από τους αρμούς