Μετά την πτώση του τείχους του Βερολίνου, καταλάβαμε, ότι όλα αυτά που μας έλεγαν για το σοσιαλισμό ήταν ψέματα και όλα εκείνα που μας έλεγαν για τον καπιταλισμό ήταν αλήθεια.

Κάτοικος της πρώην Ανατολικής Γερμανίας

Δε θέλω δανεικά φτερά με φτάνουν τα δικά μου
έτσι κι αλλιώς ζηλεύουνε πολλοί το πέταγμά μου.
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις Διημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Διημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου διά του Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) συνδιοργανώνει με την Περιφέρεια Κρήτης, το Δήμο Ηρακλείου, την Ομοσπονδία Γονέων των Μαθητών Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου, το 3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου και το Σύλλογο Γονέων του 3ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου, την Παρασκευή 5 Μαΐου 17:00 – 22:00 και το Σάββατο 6 Μαΐου 09:30 – 15:30,  ανοικτή Διημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο 3ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου.  Η διημερίδα απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίων – Λυκείων (ΓΕ.Λ. & ΕΠΑ.Λ.), γονείς, εκπαιδευτικούς, νέους και κάθε ενδιαφερόμενο.

Οι συμμετέχοντες θα έρθουν σε επαφή με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και επαγγελματικών φορέων, προκειμένου να ενημερωθούν για τις δυνατότητες σπουδών μετά το Γυμνάσιο και το Λύκειο, καθώς και για διάφορα εργασιακά περιβάλλοντα, με σκοπό να διευκολυνθούν στις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές αποφάσεις τους. Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει τρεις ενότητες. Στην πρώτη θα υπάρχουν εισηγήσεις των φορέων, ενώ στη δεύτερη ενότητα οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερώνονται από τους εκπρόσωπους  του κάθε φορέα στα περίπτερα πληροφόρησης. Στην τρίτη ενότητα θα υλοποιηθούν για μαθητές και γονείς εργαστήρια επαγγελματικού προσανατολισμού. Στο πλαίσιο της διημερίδας θα υπάρχουν μουσικά και καλλιτεχνικά δρώμενα.

Χ. & Π. Κατσιμίχας, Ποιος τη ζωή μου

Παραλλαγές σε δύο θέματα V

Ποιός θ' απαντήσει στην κραυγή μας;
Ποιός έμεινε να μοιραστούμε τον ίλιγγο;
Μια-μια οι πόρτες κλείνουν.
Κι όμως στους δρυμούς του Βορρά
στις χαράδρες με τ' αλάθευτα ντουφέκια
στις γειτονιές που δε γονατίζουν
οι άνθρωποι μας περιμένουν
μ' ελπιδοφόρα πρόσωπα, μ' άγρυπνα μάτια.
Μ' αυτά τα πληγωμένα χέρια της σκλαβιάς
θ' αγγίξουμε τον ουρανό.

Τίτος Πατρίκιος, Ποιήματα, Ι, 1948-1954, 1978