Ο αγώνας του ανθρώπου ενάντια στην εξουσία
Είναι αγώνας της μνήμης ενάντια στη λήθη
Μίλαν Κούντερα
Τη λεβεντιά όποιος κρατά, κάνει μεγάλο κόπο,
μα όπου περάσει και σταθεί μοσκοβολά τον τόπο.
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις Διημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Διημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου διά του Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) συνδιοργανώνει με την Περιφέρεια Κρήτης, το Δήμο Ηρακλείου, την Ομοσπονδία Γονέων των Μαθητών Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου, το 3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου και το Σύλλογο Γονέων του 3ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου, την Παρασκευή 5 Μαΐου 17:00 ? 22:00 και το Σάββατο 6 Μαΐου 09:30 ? 15:30,  ανοικτή Διημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο 3ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου.  Η διημερίδα απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίων ? Λυκείων (ΓΕ.Λ. & ΕΠΑ.Λ.), γονείς, εκπαιδευτικούς, νέους και κάθε ενδιαφερόμενο.

Οι συμμετέχοντες θα έρθουν σε επαφή με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και επαγγελματικών φορέων, προκειμένου να ενημερωθούν για τις δυνατότητες σπουδών μετά το Γυμνάσιο και το Λύκειο, καθώς και για διάφορα εργασιακά περιβάλλοντα, με σκοπό να διευκολυνθούν στις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές αποφάσεις τους. Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει τρεις ενότητες. Στην πρώτη θα υπάρχουν εισηγήσεις των φορέων, ενώ στη δεύτερη ενότητα οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερώνονται από τους εκπρόσωπους  του κάθε φορέα στα περίπτερα πληροφόρησης. Στην τρίτη ενότητα θα υλοποιηθούν για μαθητές και γονείς εργαστήρια επαγγελματικού προσανατολισμού. Στο πλαίσιο της διημερίδας θα υπάρχουν μουσικά και καλλιτεχνικά δρώμενα.

Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας ,Μεγάλος Αδερφός

Αυτό που λέμε όνειρο δεν είν' όνειρο

που η πλατιά πραγματικότητα δεν είναι πραγματική.

Κάπου γελιέμαι μα εκεί κιόλας υπάρχω απόλυτα,

σαν το σύννεφο που αλλάζει στα νωθρά δευτερόλεπτα

όντας μονάχα η ακάλεστη μεταμόρφωση.

Κανένα λιοντάρι δεν παραγνώρισε το θήραμα

και η πάπια δεν έπαψε να πιπιλίζει τη λάσπη·

το χταπόδι βγαίνει απ' το ρηχό θαλάμι του με γαλαζόπετρα

στα ξέφωτα η τίγρη λησμονιέται ανεπίληπτα.

Νυχτώνει και σήμερα. Η αγωνία

λέει πάλι: θα βοσκήσω το μαύρο.

Νίκος Καρούζος, Αίφνης

Προγράμματα Erasmus+