«Τι είναι η ληστεία μιας τράπεζας μπροστά στην ίδρυσή της».

Μπρεχτ, Από την  «Οπερα της Πεντάρας»

Πρόσεχε να πετάς ψηλά, του αετού να μοιάζεις
και να προσέχεις τα φτερά στη λάσπη μην τα βάζεις
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις Διημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Διημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ηρακλείου διά του Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) συνδιοργανώνει με την Περιφέρεια Κρήτης, το Δήμο Ηρακλείου, την Ομοσπονδία Γονέων των Μαθητών Περιφερειακής Ενότητας Ηρακλείου, το 3ο Γενικό Λύκειο Ηρακλείου και το Σύλλογο Γονέων του 3ου Γενικού Λυκείου Ηρακλείου, την Παρασκευή 5 Μαΐου 17:00 – 22:00 και το Σάββατο 6 Μαΐου 09:30 – 15:30,  ανοικτή Διημερίδα Επαγγελματικού Προσανατολισμού στο 3ο ΓΕ.Λ. Ηρακλείου.  Η διημερίδα απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίων – Λυκείων (ΓΕ.Λ. & ΕΠΑ.Λ.), γονείς, εκπαιδευτικούς, νέους και κάθε ενδιαφερόμενο.

Οι συμμετέχοντες θα έρθουν σε επαφή με εκπροσώπους εκπαιδευτικών και επαγγελματικών φορέων, προκειμένου να ενημερωθούν για τις δυνατότητες σπουδών μετά το Γυμνάσιο και το Λύκειο, καθώς και για διάφορα εργασιακά περιβάλλοντα, με σκοπό να διευκολυνθούν στις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές αποφάσεις τους. Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει τρεις ενότητες. Στην πρώτη θα υπάρχουν εισηγήσεις των φορέων, ενώ στη δεύτερη ενότητα οι ενδιαφερόμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να ενημερώνονται από τους εκπρόσωπους  του κάθε φορέα στα περίπτερα πληροφόρησης. Στην τρίτη ενότητα θα υλοποιηθούν για μαθητές και γονείς εργαστήρια επαγγελματικού προσανατολισμού. Στο πλαίσιο της διημερίδας θα υπάρχουν μουσικά και καλλιτεχνικά δρώμενα.

Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Κι αν είμαι ροκ

Τούτη την ύστερη ώρα
σε δυναστεύουν ακόμα
οι γραφιάδες, οι πόρνες
οι ιεροκήρυκες
και συ ονειρεύεσαι πάντα
μια επική συνθηκολόγηση
στις διαστάσεις του Δούρειου Ίππου.
(Τζένη Μαστοράκη,Διόδια,1972)