"Το «ναι» και το «όχι», αν και είναι οι πιο σύντομες από όλες τις λέξεις, χρειάζεται να τις σκεφθεί κανείς πολύ προηγουμένως."

Πυθαγόρας

Καράβι κάνω την καρδιά,
την πεθυμιά κατάρτι,
κι απλώνω σίγουρο πανί
το νου μου τον αντάρτη.
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις Αθλητικές επιδόσεις μαθητών-μαθητριών του σχολείου μας

Αθλητικές επιδόσεις μαθητών-μαθητριών του σχολείου μας

Επιτυχημένη  και  ελπιδοφόρα μπορεί να χαρακτηριστεί η φετινή σχολική χρονιά για τους μαθητές και τις μαθήτριες του  5ου Γυμνασίου Ηρακλείου σε σχέση με τη συμμετοχή, προσπάθεια αλλά και τις επιδόσεις τους στα διάφορα αθλήματα γυμνασίων που διοργάνωσε η Δ/θμια Δ/νση Εκ/σης Ηρακλείου για το σχολικό έτος 2016-2017.  Εβδομήντα πέντε μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στις σχολικές αθλητικές δράσεις των γυμνασίων του νομού με αξιόλογες επιδόσεις και διακρίσεις υπό την καθοδήγηση των καθηγητών φυσικής αγωγής κ. Ζουράρη Ζαχαρία και κ. Λίτσικα Χρήστου. Απώτερος σκοπός η μύηση στον υγιεινό τρόπο ζωής μέσω της άσκησης αλλά  και της διασκέδασης μέσω της συμμετοχής όλων σε αθλητικές  δράσεις που προάγουν τις θετικές  πτυχές της ζωής.  Για να δείτε τις συμμετοχές και τις διακρίσεις των μαθητών- μαθητριών μας πατήστε εδώ.

Αλκίνοος Ιωαννίδης , Πατρίδα

Τι θα γινόμαστε
αν δεν ξαναγεννιόταν συνεχώς το τίποτα;
Πώς θα χαράζαμε τα περιγράμματα
του εναλλασσόμενου εαυτού μας,
πώς θα επινοούσαμε την αφή
ν' αγγίξουμε τους άλλους,
πώς θα 'χαμε να γεμίσουμε
τον κόσμο μας που αδειάζει;
Τι θα γινόμαστε
χωρίς την αναβίωση του τίποτα
χωρίς την επιβίωση του κενού;
Με το κενό φτιάχνουμε περίτεχνους λαβυρίνθους
όπως ο Δαίδαλος έφτιαχνε τον δικό του
μήπως και λευτερώσουμε απ' τα βάθη τους
έναν αθέατο Μινώταυρο.