«Υπάρχουν δύο τρόποι για να κατακτήσεις μια χώρα: Με την βία ή με τα χρέη.»

John Adams , Δεύτερος Πρόεδρος των Η.Π.Α

Δέντρο που δε σου μέλλεται να φας απ΄τον καρπό του, μην κοιμηθείς στον ίσκιο του και πάρεις τον καημό του.
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις Αθλητικές επιδόσεις μαθητών-μαθητριών του σχολείου μας

Αθλητικές επιδόσεις μαθητών-μαθητριών του σχολείου μας

Επιτυχημένη  και  ελπιδοφόρα μπορεί να χαρακτηριστεί η φετινή σχολική χρονιά για τους μαθητές και τις μαθήτριες του  5ου Γυμνασίου Ηρακλείου σε σχέση με τη συμμετοχή, προσπάθεια αλλά και τις επιδόσεις τους στα διάφορα αθλήματα γυμνασίων που διοργάνωσε η Δ/θμια Δ/νση Εκ/σης Ηρακλείου για το σχολικό έτος 2016-2017.  Εβδομήντα πέντε μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν στις σχολικές αθλητικές δράσεις των γυμνασίων του νομού με αξιόλογες επιδόσεις και διακρίσεις υπό την καθοδήγηση των καθηγητών φυσικής αγωγής κ. Ζουράρη Ζαχαρία και κ. Λίτσικα Χρήστου. Απώτερος σκοπός η μύηση στον υγιεινό τρόπο ζωής μέσω της άσκησης αλλά  και της διασκέδασης μέσω της συμμετοχής όλων σε αθλητικές  δράσεις που προάγουν τις θετικές  πτυχές της ζωής.  Για να δείτε τις συμμετοχές και τις διακρίσεις των μαθητών- μαθητριών μας πατήστε εδώ.

Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Κι αν είμαι ροκ

Το ντόμινο,
άρχισε με τους Πύργους
κι όλοι γνώριζαν:
η πεταλούδα, που πετάει
στο Τόκιο,
στο Ιράκ,
στην Παλαιστίνη
και στο Αφγανιστάν
φέρνει την καταιγίδα
στη Νέα Υόρκη.

Ποιoς έριξε την πρώτη μπίλια;
Εγώ
ήμουν στη Γένοβα
στο Γκέτεμποργκ,
στο Σηάτλ,