O αναγνώστης διαβάζει αυτό που θέλει να διαβάσει, ανεξάρτητα από αυτό που γράφει ο συγγραφέας.
Marcel Proust.
Η λεβεντιά είναι μια πληγή
που πάντα αίμα τρέχει
Θε μου και πώς τηνε βαστά
εκείνος που την έχει.
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου Κρήτης κ. Ειρηναίου στο σχολείο μας

Επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου Κρήτης κ. Ειρηναίου στο σχολείο μας

20171219 105841

Στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών και μετά από πρωτοβουλία του καθηγητή μας, Κων/νου Μησώκα, επισκέφτηκε το σχολείο μας στις 19 Δεκεμβρίου 2017 ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ Ειρηναίος. Θεολόγος, απόφοιτος της Θεολογικής σχολής της Χάλκης, μίλησε στα παιδιά της Β΄ τάξης του σχολείου μας συγκεκριμένα στο Β2 και Β5 σχετικά με θέματα που απασχολούν την εφηβική ηλικία. Πνευματοφόρος και μεστός από πατρική αγάπη έδωσε στους μικρούς μαθητές όλα εκείνα τα πνευματικά στοιχεία που βοηθούν για την εύρεση λύσεων σ αυτή τη δύσκολη ηλικία. Οι μαθητές ανοίχτηκαν πολύ στον πνευματικό και πολυσέβαστο Γέροντα σε προσωπικά τους ζητήματα ζητώντας την άποψη και τη βοήθειά του. Κάνοντας «Υπακοή» όπως τόνισε, ο Σεβασμιώτατος συμβούλεψε και παρότρυνε τους έφηβους μαθητές να εφαρμόσουν την αγάπη στη ζωή τους. Είναι τους είπε το μεγαλύτερο αγαθό που οι άνθρωποι έχουν σήμερα απορρίψει και εξαιτίας της έλλειψης της αγάπης κυριαρχεί το κακό στον κόσμο. Ευχαρίστησε τελειώνοντας τα παιδιά για την προσοχή τους, όντας αξιοθαύμαστη, τα κάλεσε στο σταθμό το ραδιοφωνικό της Εκκλησίας και έκλεισε με την προσδοκία της εκ νέου επίσκεψης του στο σχολείο. Ευχαριστίες θερμές τόσο στον πολυσέβαστο Ποιμενάρχη μας, όσο και στην διεύθυνση του σχολείου για την φιλοξενία και τη ζεστή υποδοχή στον Σεβασμιώτατο, αλλά και συγχαρητήρια στα ωραία παιδιά του σχολείου μας που με προσοχή και σεβασμό αποδέχτηκαν το διαφορετικό « μάθημα».

20171219 105804

Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας ,Μεγάλος Αδερφός

Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ' εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ως που να γίνει σα μια ξένη φορτική.

Κωνσταντίνος Καβάφης, Όσο μπορείς
[1913]