"Ότι δεν συνέβη ποτέ, είναι ότι δεν ποθήσαμε αρκετά."

Ν. Καζαντζάκης

Θεέ μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
Θλιμμένα τα τραγούδια μας
και γελαστοί οι αθρώποι...
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου Κρήτης κ. Ειρηναίου στο σχολείο μας

Επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου Κρήτης κ. Ειρηναίου στο σχολείο μας

20171219 105841

Στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών και μετά από πρωτοβουλία του καθηγητή μας, Κων/νου Μησώκα, επισκέφτηκε το σχολείο μας στις 19 Δεκεμβρίου 2017 ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ Ειρηναίος. Θεολόγος, απόφοιτος της Θεολογικής σχολής της Χάλκης, μίλησε στα παιδιά της Β΄ τάξης του σχολείου μας συγκεκριμένα στο Β2 και Β5 σχετικά με θέματα που απασχολούν την εφηβική ηλικία. Πνευματοφόρος και μεστός από πατρική αγάπη έδωσε στους μικρούς μαθητές όλα εκείνα τα πνευματικά στοιχεία που βοηθούν για την εύρεση λύσεων σ αυτή τη δύσκολη ηλικία. Οι μαθητές ανοίχτηκαν πολύ στον πνευματικό και πολυσέβαστο Γέροντα σε προσωπικά τους ζητήματα ζητώντας την άποψη και τη βοήθειά του. Κάνοντας «Υπακοή» όπως τόνισε, ο Σεβασμιώτατος συμβούλεψε και παρότρυνε τους έφηβους μαθητές να εφαρμόσουν την αγάπη στη ζωή τους. Είναι τους είπε το μεγαλύτερο αγαθό που οι άνθρωποι έχουν σήμερα απορρίψει και εξαιτίας της έλλειψης της αγάπης κυριαρχεί το κακό στον κόσμο. Ευχαρίστησε τελειώνοντας τα παιδιά για την προσοχή τους, όντας αξιοθαύμαστη, τα κάλεσε στο σταθμό το ραδιοφωνικό της Εκκλησίας και έκλεισε με την προσδοκία της εκ νέου επίσκεψης του στο σχολείο. Ευχαριστίες θερμές τόσο στον πολυσέβαστο Ποιμενάρχη μας, όσο και στην διεύθυνση του σχολείου για την φιλοξενία και τη ζεστή υποδοχή στον Σεβασμιώτατο, αλλά και συγχαρητήρια στα ωραία παιδιά του σχολείου μας που με προσοχή και σεβασμό αποδέχτηκαν το διαφορετικό « μάθημα».

20171219 105804

Νίκος Πορτοκάλογλου , Θάλασσά μου σκοτεινή

Σ' αυτές τες σκοτεινές κάμαρες, που περνώ
μέρες βαρυές, επάνω κάτω τριγυρνώ
για νάβρω τα παράθυρα.- Όταν ανοίξει
ένα παράθυρο θάναι παρηγορία.-
Μα τα παράθυρα δεν βρίσκονται, ή δεν μπορώ
να τάβρω. Και καλλίτερα ίσως να μην τα βρω.
Ίσως το φως θάναι μια νέα τυραννία.
Ποιος ξερει τι καινούρια πράγματα θα δείξει.
Κ. Π. Καβάφης,Τα παράθυρα