Η ιστορία επαναλαμβάνεται την πρώτη φορά σαν τραγωδία και τη δεύτερη σαν φάρσα.

Καρλ Μαρξ, 1818-1883, Γερμανός φιλόσοφος

Καράβι κάνω την καρδιά,
την πεθυμιά κατάρτι,
κι απλώνω σίγουρο πανί
το νου μου τον αντάρτη.
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου Κρήτης κ. Ειρηναίου στο σχολείο μας

Επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου Κρήτης κ. Ειρηναίου στο σχολείο μας

20171219 105841

Στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών και μετά από πρωτοβουλία του καθηγητή μας, Κων/νου Μησώκα, επισκέφτηκε το σχολείο μας στις 19 Δεκεμβρίου 2017 ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ Ειρηναίος. Θεολόγος, απόφοιτος της Θεολογικής σχολής της Χάλκης, μίλησε στα παιδιά της Β΄ τάξης του σχολείου μας συγκεκριμένα στο Β2 και Β5 σχετικά με θέματα που απασχολούν την εφηβική ηλικία. Πνευματοφόρος και μεστός από πατρική αγάπη έδωσε στους μικρούς μαθητές όλα εκείνα τα πνευματικά στοιχεία που βοηθούν για την εύρεση λύσεων σ αυτή τη δύσκολη ηλικία. Οι μαθητές ανοίχτηκαν πολύ στον πνευματικό και πολυσέβαστο Γέροντα σε προσωπικά τους ζητήματα ζητώντας την άποψη και τη βοήθειά του. Κάνοντας «Υπακοή» όπως τόνισε, ο Σεβασμιώτατος συμβούλεψε και παρότρυνε τους έφηβους μαθητές να εφαρμόσουν την αγάπη στη ζωή τους. Είναι τους είπε το μεγαλύτερο αγαθό που οι άνθρωποι έχουν σήμερα απορρίψει και εξαιτίας της έλλειψης της αγάπης κυριαρχεί το κακό στον κόσμο. Ευχαρίστησε τελειώνοντας τα παιδιά για την προσοχή τους, όντας αξιοθαύμαστη, τα κάλεσε στο σταθμό το ραδιοφωνικό της Εκκλησίας και έκλεισε με την προσδοκία της εκ νέου επίσκεψης του στο σχολείο. Ευχαριστίες θερμές τόσο στον πολυσέβαστο Ποιμενάρχη μας, όσο και στην διεύθυνση του σχολείου για την φιλοξενία και τη ζεστή υποδοχή στον Σεβασμιώτατο, αλλά και συγχαρητήρια στα ωραία παιδιά του σχολείου μας που με προσοχή και σεβασμό αποδέχτηκαν το διαφορετικό « μάθημα».

20171219 105804

Φίλιππος Πλιάτσικας, Αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα

Κύριε, όχι μ΄ αυτούς. Γνώρισα

τη φωνή των παιδιών την αυγή

πάνω σε πράσινες πλαγιές ροβολώντας

χαρούμενα σαν μέλισσες και σαν

τις πεταλούδες, με τόσα χρώματα.

Κύριε, όχι μ΄ αυτούς, η φωνή τους

δε βγαίνει καν από το στόμα τους.

Στέκεται εκεί κολλημένη σε κίτρινα δόντια.

Δική σου η θάλασσα κι ο αγέρας

μ΄ ένα άστρο κρεμασμένο στο στερέωμα,

Κύριε, δεν ξέρουνε πως είμαστε

ό,τι μπορούμε να είμαστε

γιατρεύοντας τις πληγές μας με τα βότανα

που βρίσκουμε πάνω σε πράσινες πλαγιές,

όχι άλλες, τούτες τις πλαγιές κοντά μας.

...........

Κύριε όχι μ΄ αυτούς. Ας γίνει αλλιώς το θέλημά σου.

Γ. Σεφέρης, Υστερόγραφο, 11 Σεπτεμβρίου ΄41