Οι αναλφάβητοι του 21ου αιώνα δεν θα είναι εκείνοι που δεν ξέρουν γραφή και ανάγνωση, αλλά εκείνοι που δεν μπορούν να μάθουν, να ξεμάθουν και να ξαναμάθουν.

Alvin Toffler, γ. 1928, Αμερικανός συγγραφέας & μελλοντολόγος

Στο μετερίζι τσ'αρχοντιάς και στης τιμής το χρέος
έκεια θα στέκω να παντώ κι ας είμαι ο τελευταίος..
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου Κρήτης κ. Ειρηναίου στο σχολείο μας

Επίσκεψη του Αρχιεπισκόπου Κρήτης κ. Ειρηναίου στο σχολείο μας

20171219 105841

Στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών και μετά από πρωτοβουλία του καθηγητή μας, Κων/νου Μησώκα, επισκέφτηκε το σχολείο μας στις 19 Δεκεμβρίου 2017 ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Κρήτης κ Ειρηναίος. Θεολόγος, απόφοιτος της Θεολογικής σχολής της Χάλκης, μίλησε στα παιδιά της Β΄ τάξης του σχολείου μας συγκεκριμένα στο Β2 και Β5 σχετικά με θέματα που απασχολούν την εφηβική ηλικία. Πνευματοφόρος και μεστός από πατρική αγάπη έδωσε στους μικρούς μαθητές όλα εκείνα τα πνευματικά στοιχεία που βοηθούν για την εύρεση λύσεων σ αυτή τη δύσκολη ηλικία. Οι μαθητές ανοίχτηκαν πολύ στον πνευματικό και πολυσέβαστο Γέροντα σε προσωπικά τους ζητήματα ζητώντας την άποψη και τη βοήθειά του. Κάνοντας «Υπακοή» όπως τόνισε, ο Σεβασμιώτατος συμβούλεψε και παρότρυνε τους έφηβους μαθητές να εφαρμόσουν την αγάπη στη ζωή τους. Είναι τους είπε το μεγαλύτερο αγαθό που οι άνθρωποι έχουν σήμερα απορρίψει και εξαιτίας της έλλειψης της αγάπης κυριαρχεί το κακό στον κόσμο. Ευχαρίστησε τελειώνοντας τα παιδιά για την προσοχή τους, όντας αξιοθαύμαστη, τα κάλεσε στο σταθμό το ραδιοφωνικό της Εκκλησίας και έκλεισε με την προσδοκία της εκ νέου επίσκεψης του στο σχολείο. Ευχαριστίες θερμές τόσο στον πολυσέβαστο Ποιμενάρχη μας, όσο και στην διεύθυνση του σχολείου για την φιλοξενία και τη ζεστή υποδοχή στον Σεβασμιώτατο, αλλά και συγχαρητήρια στα ωραία παιδιά του σχολείου μας που με προσοχή και σεβασμό αποδέχτηκαν το διαφορετικό « μάθημα».

20171219 105804

Νίκος Πορτοκάλογλου. Τα καράβια μου καίω

Μη, μην το πεις
οι παλιοί μας φίλοι
μην το πεις
για πάντα φύγαν.
Μη, το 'μαθα πια
τα παλιά βιβλία, τα παλιά τραγούδια
για πάντα φύγαν.
Πέρασαν οι μέρες που μας πλήγωσαν.
Γίνανε παιχνίδι στα χέρια των παιδιών.
Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δική σου μελαγχολία
κι έρχεται η στιγμή για ν' αποφασίσεις
με ποιους θα πας και ποιους θ' αφήσεις.
Πέρασαν για πάντα
οι παλιές ιδέες, οι παλιές αγάπες
οι κραυγές.
Γίνανε παιχνίδι στα χέρια των παιδιών.
Όμορφη είναι αυτή η στιγμή, να το ξαναπώ
όμορφη να σας μιλήσω
βλέπω πυρκαγιές
πάνω από λιμάνια πάνω από σταθμούς