«Πάρα πολλοί άνθρωποι ξοδεύουν χρήματα που δεν έχουν κερδίσει, για να αγοράσουν πράγματα που δεν θέλουν, για να εντυπωσιάσουν ανθρώπους που δεν συμπαθούν».

Διογένης Δασκάλου

Ψηλά αν σου μέλλει ν' ανεβείς, σιγά-σιγά ανέβα
τα ζάλα σου να ξαναβρείς, άμα σου πουν κατέβα.
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Ημέρα σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού για τους μαθητές της Γ τάξης

Ημέρα σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού για τους μαθητές της Γ τάξης

Την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2018 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κ. Θεόδωρος Αντωνίου,Υπεύθυνος του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π) Ηρακλείου, στο πλαίσιο της Ημέρας Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού. 20180222 091514Το ΚΕΣΥΠ μεταξύ των άλλων έχει ως σκοπό την ενημέρωση και την τεκμηριωμένη πληροφόρηση των μαθητών, μαθητριών, γονέων και εκπαιδευτικών πάνω σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού, εκπαίδευσης κατάρτισης και αγορά εργασίας.  Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία να λάβουν έγκυρη και έγκαιρη πληροφόρηση και συμβουλευτική στήριξη, σχετικά με τις επιλογές και τις διεξόδους που έχουν μετά το Γυμνάσιο, αφού ενημερώθηκαν από τον κ. Αντωνίου, σε θέματα μετάβασης, λήψης επαγγελματικής απόφασης, ορθής πληροφόρησης και σημαντικότητας της εναρμόνισης προσωπικότητας και εργασιακού περιβάλλοντος. Επίσης, οι μαθητές συμμετείχαν σε βιωματικά σεμινάρια, ώστε να είναι σε θέση στο τέλος της χρονιάς να προβούν στις "καλύτερες" επιλογές σπουδών (ΓΕ.Λ, ΕΠΑ.Λ)  με βάση τόσο τις επιθυμίες και τις δεξιότητές τους, όσο και τις προοπτικές στην αγορά εργασίας. Τέλος, ενημερώθηκαν από τους καθηγητές των ΕΠΑ.Λ για τους τομείς και τις ειδικότητες που προσφέρουν τα Επαγγελματικά Λύκεια. Η Διεύθυνση, ο σύλλογος καθηγητών και οι μαθητές/τριες του σχολείου θεωρούν απαραίτητο να ευχαριστήσουν θερμά όλους όσους στήριξαν και ανταποκρίθηκαν θετικά για την επιτυχία της συγκεκριμένης εκδήλωσης.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό:

20180222 111837

20180222 111724

20180222 111416

Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Κι αν είμαι ροκ

Πάλι ο ουρανός ανοίγει εδώ την πύλη
Πάλι σηκώνει τη σημαία
Εμείς μπαίνουμε χωρίς φόβο
Τα μάτια τα πουλιά μαζί μας μπαίνουν
Αστράφτει η πολιτεία αστράφτει ο νους μας
Η φαντασία τους κήπους πλημμυράει
Είναι παιδιά που στέκονται στις βρύσες