Η ζωή είναι κωμωδία γι' αυτούς που σκέφτονται και τραγωδία γι' αυτούς που αισθάνονται.

Horace Walpole, 1717-1797, Άγγλος συγγραφέας

Η ζωή σταματά να έχει νόημα από τη στιγμή που χάνεις την ψευδαίσθηση ότι είσαι αιώνιος.

Jean-Paul Sartre, 1905-1980, Γάλλος φιλόσοφος

Δε θέλω δανεικά φτερά με φτάνουν τα δικά μου
έτσι κι αλλιώς ζηλεύουνε πολλοί το πέταγμά μου.
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Ημέρα σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού για τους μαθητές της Γ τάξης

Ημέρα σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού για τους μαθητές της Γ τάξης

Την Πέμπτη 22 Φεβρουαρίου 2018 επισκέφτηκε το σχολείο μας ο κ. Θεόδωρος Αντωνίου,Υπεύθυνος του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π) Ηρακλείου, στο πλαίσιο της Ημέρας Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού. 20180222 091514Το ΚΕΣΥΠ μεταξύ των άλλων έχει ως σκοπό την ενημέρωση και την τεκμηριωμένη πληροφόρηση των μαθητών, μαθητριών, γονέων και εκπαιδευτικών πάνω σε θέματα επαγγελματικού προσανατολισμού, εκπαίδευσης κατάρτισης και αγορά εργασίας.  Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ? τάξης του σχολείου μας, είχαν την ευκαιρία να λάβουν έγκυρη και έγκαιρη πληροφόρηση και συμβουλευτική στήριξη, σχετικά με τις επιλογές και τις διεξόδους που έχουν μετά το Γυμνάσιο, αφού ενημερώθηκαν από τον κ. Αντωνίου, σε θέματα μετάβασης, λήψης επαγγελματικής απόφασης, ορθής πληροφόρησης και σημαντικότητας της εναρμόνισης προσωπικότητας και εργασιακού περιβάλλοντος. Επίσης, οι μαθητές συμμετείχαν σε βιωματικά σεμινάρια, ώστε να είναι σε θέση στο τέλος της χρονιάς να προβούν στις "καλύτερες" επιλογές σπουδών (ΓΕ.Λ, ΕΠΑ.Λ)  με βάση τόσο τις επιθυμίες και τις δεξιότητές τους, όσο και τις προοπτικές στην αγορά εργασίας. Τέλος, ενημερώθηκαν από τους καθηγητές των ΕΠΑ.Λ για τους τομείς και τις ειδικότητες που προσφέρουν τα Επαγγελματικά Λύκεια. Η Διεύθυνση, ο σύλλογος καθηγητών και οι μαθητές/τριες του σχολείου θεωρούν απαραίτητο να ευχαριστήσουν θερμά όλους όσους στήριξαν και ανταποκρίθηκαν θετικά για την επιτυχία της συγκεκριμένης εκδήλωσης.

Ακολουθεί φωτογραφικό υλικό:

20180222 111837

20180222 111724

20180222 111416

Αλκίνοος Ιωαννίδης Όσα η αγάπη ονειρεύεται"

Ξερίζωσε από μέσα μου όλες τις λέξεις
δώσε τους μια όποια σημασία
κι ύστερα προσπάθησε να τις βάλεις πάλι
με μια δική σου τάξη μέσα μου.

Ωστόσο εγώ θα επιμένω να λέω
την ελευθερία ελευθερία
το φόνο φόνο
την ενοχή ενοχή