Ο υπολογιστής δεν θα αντικαταστήσει τον δάσκαλο, θα αντικαταστήσει τον δάσκαλο που δεν γνωρίζει υπολογιστή.

Arthur C. Clarke

Η λεβεντιά είναι μια πληγή
που πάντα αίμα τρέχει
Θε μου και πώς τηνε βαστά
εκείνος που την έχει.
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις Διάκριση μαθητή μας σε μαθηματικό διαγωνισμό

Διάκριση μαθητή μας σε μαθηματικό διαγωνισμό

Ο Σύλλογος Διδασκόντων και η Διεύθυνση του 5ου Γυμνασίου Ηρακλείου συγχαίρει τον μαθητή της Β΄τάξης Κουτσάφτη Ευστράτιο, που διακρίθηκε  στο διαγωνισμό  «Ο Θαλής» και του εύχεται αυτή η σημαντική επιτυχία στα Μαθηματικά να έχει συνέχεια τόσο στη μαθητική όσο και στην υπόλοιπη ζωή του.

eme-thal

Ο Στράτος, όπως και οι υπόλοιποι συμμαθητές του που διακρίθηκαν στον 78ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό στα Μαθηματικά «Ο Θαλής», «Ο Ευκλείδης» καθώς και «Ο Αρχιμήδης» (35η Εθνική Μαθηματική Ολυμπιάδα), θα βραβευθούν σε ειδική τελετή που θα πραγματοποιηθεί την  Κυριακή, 22 Απριλίου, στις 11:00 το πρωί, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του 2ου Λυκείου Ηρακλείου.

Χαϊνηδες, Το καπηλειό

Κάποτε μια νύχτα θ' ανοίξω τα μεγάλα κλειδιά των τρένων για να περάσουν οι παλιές μέρες
οι κλειδούχοι θα 'χουν πεθάνει, στις ράγιες θα φυτρώνουν μαργαρίτες απ' τα παιδικά μας πρωινά
κανείς δεν έμαθε ποτέ πως έζησα, κουρασμένος από τόσους χειμώνες
τόσα τρένα που δε σταμάτησαν πουθενά, τόσα λόγια που δεν ειπώθηκαν
οι σάλπιγγες βράχνιασαν, τις θάψαμε στο χιόνι
που είμαι; γιατί δεν παίρνω απάντηση στα γράμματα μου;
κι αν νικηθήκαμε δεν ήταν απ' την τύχη ή τις αντιξοότητες,
αλλά απ' αυτό το πάθος μας για κάτι πιο μακρινό
κι ο αγέρας που κλείνει απότομα τις πόρτες και μένουμε πάντοτε έξω
όπως απόψε σε τούτο το έρημο τοπίο που παίζω την τυφλόμυγα με τους νεκρούς μου φίλους.
Όλα τελειώνουν κάποτε. Λοιπόν, αντίο! Τα πιο ωραία ποιήματα δε θα γραφτούν ποτέ...
Βιολέτες για μια εποχή (1985) Τάσος Λειβαδίτης