Αν οι γονείς μας ήταν η πρώτη γενιά ανθρώπων που θα πεθάνουν σε διαφορετική κοινωνία απ` αυτή στην οποία γεννήθηκαν, αν εμείς είμαστε η πρώτη γενιά που ζει και εργάζεται σε τόσο διαφορετική κοινωνία απ` αυτή την οποία γεννήθηκε, σήμερα εκπαιδεύουμε την πρώτη γενιά ανθρώπων που θα εργασθούν σε μια κοινωνία πολύ διαφορετική απ` αυτή στη οποία εκπαιδεύτηκαν. Αυτό είναι η κεντρική επίπτωση της Κοινωνίας της Πληροφορίας. (Θ. Χατζηλάκος)
Θεέ μου πόσο παράξενοι
είν' οι δικοί μας τόποι
Θλιμμένα τα τραγούδια μας
και γελαστοί οι αθρώποι...
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Της Κακομοίρας

Της Κακομοίρας

Η θεατρική ομάδα του σχολείου μας, πιστή και φέτος στο ραντεβού της, συμμετείχε στο 2ο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Φεστιβάλ του Δήμου Ηρακλείου, με την παράσταση «Της Κακομοίρας». Πρόκειται για την απόδοση της γνωστής ταινίας του παλιού ελληνικού κινηματογράφου «Ο Μπακαλόγατος». Στην ομάδα συμμετείχαν 13 μαθητές της β΄ και γ΄ γυμνασίου, ενώ τον συντονισμό της όλης προσπάθειας είχαν οι καθηγήτριες Κατσούλη Μαρία, Καρυστινού Καλλιόπη, Μαρκάκη Στέλλα και Σφακιανάκη Αντωνία.

Το κατάμεστο θέατρο, το δυνατό χειροκρότημα και κυρίως το ασυγκράτητο γέλιο του κοινού καθόλη τη διάρκεια της παράστασης είναι οι αδιάψευστοι μάρτυρες μιας ακόμα επιτυχημένης παράστασης, τους συντελεστές της οποίας, δοθείσης της ευκαιρίας, συγχαίρουμε θερμά!

VST 3425 Large

VST 3377 Large

VST 3774 Large

VST 3972 Large

VST 4023 Large

VST 4067 Large

VST 4168 Large 1

VST 4016 Large

SVJ 1257 Large

Χ. & Π. Κατσιμίχας, Ποιος τη ζωή μου

Δυσπνέεις. Κατανοητό.
Πνιγηρή του καθενός μας η δύση.
Κάνε όμως κάτι, σκαρφάλωσε
ή
χτύπα συνθηματικά τον τοίχο
του διπλανού τρόμου