"Τίποτε δεν είναι πιο ταπεινωτικό από το να βλέπεις τους ανόητους να πετυχαίνουν" Γκ.Φλωμπέρ
Δεν τα λυγίζω τα φτερά στην μπόρα κι ας τα χάσω
ποτέ μου δεν εδιάλεξα καιρό για να πετάξω
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Διδακτική επίσκεψη στο Ειδικό Γυμνάσιο Ηρακλείου με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα ΑμΕΑ

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες και με πρόθεση να ευαισθητοποιήσουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες μας απέναντι στην διαφορετικότητα, πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου 2018 διδακτική επίσκεψη στο Ειδικό Γυμνάσιο Ηρακλείου. Μαθητές και μαθήτριες από την Γ΄ τάξη, και συγκεκριμένα τα τμήματα Γ5 και Γ6, ενημερώθηκαν αρχικά από τον Διευθυντή και τους Καθηγητές του Ειδικού Γυμνασίου για τις ιδιαίτερες εκπαιδευτικές ανάγκες που έχει το μαθητικό δυναμικό του σχολείου, το πρόγραμμα λειτουργίας του, τις ειδικότητες επαγγελματιών που πλαισιώνουν τη λειτουργία του (νοσηλευτής, φυσικοθεραπευτής, λογοθεραπευτής, ψυχολόγος, κοινωνικός λειτουργός) . Ακολούθησε συζήτηση.

47297493 526229847871597 6131605129788391424 n

Στη συνέχεια, υλοποιήθηκε ένα πρόγραμμα γνωριμίας των μαθητών των δύο σχολείων και δημιουργήθηκαν μικτές ομάδες (και από τα δύο σχολεία) δύο ή τριών ατόμων. Κάθε ομάδα παρακολούθησε κυλιόμενα ένα πρόγραμμα ενημέρωσης για τα διαφορετικά επίπεδα αναπηρίας. Παράλληλα, μέσα από βιωματικές ασκήσεις οι μαθητές και οι μαθήτριες μας κατάφεραν να αναπτύξουν ενσυναίσθηση, ώστε να συμβάλουν στο μέλλον με τον καλύτερο τρόπο στην διευκόλυνση της καθημερινότητας των ΑμΕΑ, σεβόμενοι τις ιδιαιτερότητές τους!

47208197 2233203863380531 1455619585469317120 n

Τελειώνοντας, ο ταλαντούχος μαθητής μας Ανδρέας Τυμπακιανάκης με τους βοηθούς του, παρουσίασε ως γνήσιος καραγκιοζοπαίκτης, παράσταση καραγκιόζη στους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου. Όλοι ενθουσιάστηκαν με την ευχέρεια του λόγου του, την αμεσότητα της έκφρασης, τις αλλαγές στις φιγούρες, τον αυτοσχεδιασμό, τον τρόπο επικοινωνίας και τις ιδιαίτερες ικανότητές του.

Ακολούθησε αποχαιρετισμός σε συγκινησιακό κλίμα καθότι οι μαθητές και από τα δύο σχολεία χάρηκαν την δημιουργική συνύπαρξη και αλληλεπίδραση, και υποσχέθηκαν να ξανασυναντηθούν με τη νέα σχολική χρονιά προγραμματίζοντας μια διδακτική επίσκεψη στο σχολείο μας.

Μάνος Χατζηδάκις - Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι

Στο παιδί μου δεν άρεσαν ποτέ τα παραμύθια
Και του μιλούσανε για Δράκους και για το πιστό σκυλί
Για τα ταξίδια της Πεντάμορφης και για τον άγριο λύκο
Μα στο παιδί δεν άρεσαν ποτέ τα παραμύθια
Τώρα, τα βράδια, κάθομαι και του μιλώ
Λέω το σκύλο σκύλο, το λύκο λύκο, το σκοτάδι σκοτάδι,
Του δείχνω με το χέρι τους κακούς, του μαθαίνω
Ονόματα σαν προσευχές, του τραγουδώ τους νεκρούς μας.
Α, φτάνει πια! Πρέπει να λέμε την αλήθεια στα παιδιά.
Μανόλης Αναγνωστάκης, Στο παιδί μου, από τη συλλογή, Ο στόχος (1970).