Οι αναλφάβητοι του 21ου αιώνα δεν θα είναι εκείνοι που δεν ξέρουν γραφή και ανάγνωση, αλλά εκείνοι που δεν μπορούν να μάθουν, να ξεμάθουν και να ξαναμάθουν.

Alvin Toffler, γ. 1928, Αμερικανός συγγραφέας & μελλοντολόγος

Πρόσεχε να πετάς ψηλά, του αετού να μοιάζεις
και να προσέχεις τα φτερά στη λάσπη μην τα βάζεις
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις (Κ.Ε.Σ.Υ.) ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ- ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

(Κ.Ε.Σ.Υ.) ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ- ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Το τμήμα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού του Κέντρου Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Ηρακλείου απευθύνεται σε μαθητές-μαθήτριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και στους γονείς τους. Παρέχει δωρεάν συμβουλευτική και σχολικό επαγγελματικό προσανατολισμό.

Μερικές από τις προσφερόμενες υπηρεσίες του είναι:

• Προσέγγιση της αυτογνωσίας των μαθητών και μαθητριών με τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού και ατομική συμβουλευτική υποστήριξη σε μαθητές Β? και Γ?  Λυκείου.
  • Πληροφόρηση για εκπαιδευτικές διεξόδους και σπουδές μετά το Γυμνάσιο, το Γενικό Λύκειο, το Επαγγελματικό Λύκειο και επαγγέλματα.
  • Υποστήριξη στη λήψη εκπαιδευτικής και επαγγελματικής απόφασης των μαθητών και μαθητριών και στη συμπλήρωση του μηχανογραφικού δελτίου.
  • Ομαλή μετάβαση στην αγορά εργασίας και την επαγγελματική ζωή.

Ωράριο Λειτουργίας:
Καθημερινά 8:00-14:00
Απόγευμα Δευτέρα ? Τρίτη 13:00-19:00

Διεύθυνση:
ΜΟΝΟΦΑΤΣΙΟΥ 8,  2ος όροφος (Γραφεία Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης)
ΤΗΛ. 2810 333783

Υπεύθυνοι Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού:
Αντωνίου Θεόδωρος, Λεμονή Ζαφειρούλα, Μαρκάκη Στυλιανή, Ζερβού Αρετή.

Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Κι αν είμαι ροκ

Φοβάμαι τους ανθρώπους που εφτά χρόνια έκαναν πως δεν είχαν πάρει χαμπάρι και μια ωραία πρωία ? μεσούντος κάποιου Ιουλίου ? βγήκαν στις πλατείες με σημαιάκια κραυγάζοντας «δώστε τη χούντα στο λαό».
Φοβάμαι τους ανθρώπους που με καταλερωμένη τη φωλιά πασχίζουν τώρα να βρουν λεκέδες στη δική σου.
Φοβάμαι τους ανθρώπους που σου ΄κλείναν την πόρτα μην τυχόν και τους δώσεις κουπόνια και τώρα τους βλέπεις στο Πολυτεχνείο να καταθέτουν γαρίφαλα και να δακρύζουν.
Φοβάμαι τους ανθρώπους που γέμιζαν τις ταβέρνες και τα ΄σπάζαν στα μπουζούκια κάθε βράδυ και τώρα τα ξανασπάζουν όταν τους πιάνει το μεράκι της Φαραντούρη και έχουν και «απόψεις».
Φοβάμαι τους ανθρώπους που άλλαζαν πεζοδρόμιο όταν σε συναντούσαν και τώρα σε λοιδορούν γιατί λέει, δεν βαδίζεις στον ίσιο δρόμο.
Φοβάμαι, φοβάμαι πολλούς ανθρώπους... Φέτος φοβήθηκα ακόμα περισσότερο!!
Μανώλης Αναγνωστάκης, Νοέμβρης 1983