Όλα αυτά που βλέπουμε,
ή μας φαίνεται ότι βλέπουμε,
μήπως δεν είναι τίποτα άλλο,
από ένα όνειρο μέσα σε ένα όνειρο;

Edgar Alan Poe

Εγώ ποτέ ξένα φτερά δεν έβαλα στον ώμο,
πετώ ψηλά και χαίρομαι με τα δικά μου μόνο.
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις Εγγραφές μαθητών στο 5ο Γυμνάσιο

Εγγραφές μαθητών στο 5ο Γυμνάσιο

Οι γονείς των μαθητών όλων των τάξεων θα πρέπει να προσέλθουν στο σχολείο από 03 έως και 10 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 09:00-13:00 προκειμένου να εγγράψουν τα παιδιά τους στο σχολείο μας.

Ο κηδεμόνας του κάθε μαθητή οφείλει να προσέλθει στο σχολείο για να υπογράψει Υπεύθυνη Δήλωση (την παρέχει το σχολείο) με την οποία δηλώνει τη νομιμότητα της άσκησης της κηδεμονίας, την ηλεκτρονική διεύθυνση επικοινωνίας (e-mail), τον αριθμό κινητού τηλεφώνου για την αποστολή σύντομων μηνυμάτων (SMS) και τα στοιχεία του μαθητή.

Ειδικά για τους μαθητές της Α΄ τάξης θα πρέπει ο κηδεμόνας να προσκομίσει το Ατομικό Δελτίο Υγείας του μαθητή υπογεγραμμένο από γιατρό. Στην περίπτωση που το Δελτίο δεν έχει δοθεί στους κηδεμόνες από το Δημοτικό Σχολείο, θα τους χορηγηθεί από τη γραμματεία του Γυμνασίου. Το Δελτίο πρέπει να προσκομιστεί στο Σχολείο πριν την έναρξη των μαθημάτων.

Ο Αγιασμός για το νέο σχολικό έτος 2019-2020 θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 11 Σεπτεμβρίου και ώρα 09:00.

Μετά τον αγιασμό, οι μαθητές της Β΄ και Γ΄ τάξης θα σχολάσουν, ενώ οι μαθητές της Α΄ τάξης θα μείνουν για να παραλάβουν τα βιβλία τους. Μετά τη διανομή των βιβλίων θα σχολάσει και η Α΄ τάξη. Στους μαθητές θα δοθεί πλαστική σακούλα. Καλό είναι, όμως, να έχουν μαζί τους και τη σχολική τους τσάντα.

Την Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου όλοι οι μαθητές και των τριών τάξεων θα παρακολουθήσουν 3 ώρες μάθημα (σχολάνε 10:45). Οι μαθητές θα πρέπει να έχουν μαζί τους ένα τετράδιο και στυλό. Την ίδια μέρα θα διανεμηθούν τα βιβλία της Β΄ και Γ΄ τάξης.

Ευχόμαστε σε όλους, γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς,

καλή σχολική χρονιά με υγεία και αισιοδοξία.

Βασίλης Παπακωνσταντίνου, Κι αν είμαι ροκ

Καθώς επιστρέφεις στο άδειο δωμάτιο
και κουβεντιάζεις με όλους τους φίλους
που έφυγαν ξαφνικά