«Πάρα πολλοί άνθρωποι ξοδεύουν χρήματα που δεν έχουν κερδίσει, για να αγοράσουν πράγματα που δεν θέλουν, για να εντυπωσιάσουν ανθρώπους που δεν συμπαθούν».

Διογένης Δασκάλου

Η λεβεντιά είναι μια πληγή
που πάντα αίμα τρέχει
Θε μου και πώς τηνε βαστά
εκείνος που την έχει.
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις Η σεισμολογία στο σχολείο

Η σεισμολογία στο σχολείο

Την Τετάρτη 9/10/2019 και Πέμπτη 10/10/2019 στο σχολικό συγκρότημα του 5ου Γυμνασίου & 11ου ΓΕΛ Ηρακλείου πραγματοποιήθηκε ενημέρωση των μαθητών και εκπαιδευτικών όλων των τάξεων για το πρόγραμμα«Η σεισμολογία στο σχολείο: Πιλοτική εφαρμογή σε σχολικές μονάδες του Δήμου Ηρακλείου» από τον Δρα. Ιωάννη Καλογερά, Σεισμολόγο - Διευθυντή Ερευνών του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών. Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από το Δήμο Ηρακλείου (Αντιδημαρχία Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης & Νέας Γενιάς) και στοχεύει στην κατανόηση του φαινομένου του σεισμού και των μέτρων προστασίας και στη διαθεματική υλοποίηση projects από ομάδες μαθητών, τα αποτελέσματα των οποίων θα παρουσιαστούν σε ημερίδα προς το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Κατά το ίδιο διάστημα, στο κτήριο του 5ου Γυμνασίου πραγματοποιήθηκε εγκατάσταση σεισμογραφικού οργάνου (επιταχυνσιογράφου), που εκτός της χρήσης του για εκπαιδευτικούς σκοπούς, πυκνώνει το δίκτυο αντίστοιχων οργάνων του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου και παρέχει πιο αξιόπιστα αποτελέσματα για τις επιχειρησιακές δράσεις του σε συνεργασία με την Πολιτική Προστασία του Δήμου Ηρακλείου.

seismologia-1

seismologia-2

seismologia-3

Ζερβουδάκης Δημήτρης, Θεωρία και Πράξη

Άνθρωποι που δε γνώρισα ποτέ μου δώσαν το αίμα μου και τ? όνομά μου
στην ηλικία μου χιονίζει, χιονίζει αδιάκοπα
μια κίνηση πάντα σα να ΄θελα να προφυλαχτώ από ?να χτύπημα
δίψασα για όλη τη ζωή, κι όμως την άφησα
για ν? αρπαχτώ απ? τα πελώρια αγκάθια της αιωνιότητας,
η σάρκα μου ένας επίδεσμος γύρω απ? το αυριανό μου τίποτα
κανείς δεν μπορεί να με βοηθήσει στον πόνο μου
εκτός απ? τον ίδιο μου τον πόνο ?είμαι εδώ, ανάμεσά σας, κι ολομόναχος,
κ? η ποίηση σα μια μεγάλη αλήθεια που την ανακαλύπτεις ύστερ? από χρόνια,
όταν δεν μπορεί να σου χρησιμέψει πια σε τίποτα.
Επάγγελμά μου: το ακατόρθωτο.

(Δημοσιεύτηκε στην «Επιθεώρηση Τέχνης», τ. 141, Σεπτέμβρης 1966, σελ. 137)