«Υπάρχουν δύο τρόποι για να κατακτήσεις μια χώρα: Με την βία ή με τα χρέη.»

John Adams , Δεύτερος Πρόεδρος των Η.Π.Α

Θε μου και κάν 'τη σύννεφο να βρέχει στην αυλή μου
να παίρνω βρόχινο νερό  να γραίνω την πληγή μου.
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Διδακτική επίσκεψη

Διδακτική επίσκεψη

Την Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2019 στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών των τμημάτων Β2 και Β4 σε βιοτεχνία επεξεργασίας βοτάνων και φυτών της Κρήτης στους Ζωφόρους.

εκδρομή

Η επίσκεψη στη βιοτεχνία περιελάμβανε αρχικά επίδειξη του εξωτερικού χώρου παραγωγής Κρητικών φυτών και βοτάνων,  από όπου με κατάλληλη διαδικασία συλλέγεται η δραστική ύλη ώστε να διοχετευτεί σε καλλυντικά σκευάσματα και προϊόντα διατροφής. Ακολούθησε ξενάγηση στον εσωτερικό χώρο όπου υπάρχει το χημικό εργαστήριο για τις κατάλληλες αναλύσεις-μετρήσεις και οι δεξαμενές όπου  τοποθετείται η πρώτη ύλη για να γίνει η απόσπαση του εκχυλίσματος ή του αιθέριου ελαίου του φυτού.  Στη συνέχεια έγινε ενημέρωση για τη διαδικασία εμπορίας και προώθησης των προϊόντων σε εταιρείες με τις οποίες συνεργάζονται. Έγινε αναφορά για την αποστολή συγκεκριμένων προϊόντων  περιποίησης προσώπου με φυσικά συστατικά στην Αυστραλία  καθώς και για τα τμήματα στα οποία διαρθρώνεται μια τέτοια παραγωγική μονάδα. Σημαντικό σε κάθε παραγωγική μονάδα, σύμφωνα με τον κ. Καστρινάκη, είναι να υπάρχει ανάγκη η οποία να καλύπτεται από τα προϊόντα που παράγονται ή αλλιώς να δημιουργήσεις εσύ την συγκεκριμένη ανάγκη στους καταναλωτές!

Μαλαματένια λόγια

Παραλλαγές σε δύο θέματα V

Ποιός θ' απαντήσει στην κραυγή μας;
Ποιός έμεινε να μοιραστούμε τον ίλιγγο;
Μια-μια οι πόρτες κλείνουν.
Κι όμως στους δρυμούς του Βορρά
στις χαράδρες με τ' αλάθευτα ντουφέκια
στις γειτονιές που δε γονατίζουν
οι άνθρωποι μας περιμένουν
μ' ελπιδοφόρα πρόσωπα, μ' άγρυπνα μάτια.
Μ' αυτά τα πληγωμένα χέρια της σκλαβιάς
θ' αγγίξουμε τον ουρανό.

Τίτος Πατρίκιος, Ποιήματα, Ι, 1948-1954, 1978