Οι αναλφάβητοι του 21ου αιώνα δεν θα είναι εκείνοι που δεν ξέρουν γραφή και ανάγνωση, αλλά εκείνοι που δεν μπορούν να μάθουν, να ξεμάθουν και να ξαναμάθουν.

Alvin Toffler, γ. 1928, Αμερικανός συγγραφέας & μελλοντολόγος

Πρόσεχε να πετάς ψηλά, του αετού να μοιάζεις
και να προσέχεις τα φτερά στη λάσπη μην τα βάζεις
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Διδακτική επίσκεψη

Διδακτική επίσκεψη

Την Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2019 στο πλαίσιο του μαθήματος της Τεχνολογίας πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών και μαθητριών των τμημάτων Β2 και Β4 σε βιοτεχνία επεξεργασίας βοτάνων και φυτών της Κρήτης στους Ζωφόρους.

εκδρομή

Η επίσκεψη στη βιοτεχνία περιελάμβανε αρχικά επίδειξη του εξωτερικού χώρου παραγωγής Κρητικών φυτών και βοτάνων,  από όπου με κατάλληλη διαδικασία συλλέγεται η δραστική ύλη ώστε να διοχετευτεί σε καλλυντικά σκευάσματα και προϊόντα διατροφής. Ακολούθησε ξενάγηση στον εσωτερικό χώρο όπου υπάρχει το χημικό εργαστήριο για τις κατάλληλες αναλύσεις-μετρήσεις και οι δεξαμενές όπου  τοποθετείται η πρώτη ύλη για να γίνει η απόσπαση του εκχυλίσματος ή του αιθέριου ελαίου του φυτού.  Στη συνέχεια έγινε ενημέρωση για τη διαδικασία εμπορίας και προώθησης των προϊόντων σε εταιρείες με τις οποίες συνεργάζονται. Έγινε αναφορά για την αποστολή συγκεκριμένων προϊόντων  περιποίησης προσώπου με φυσικά συστατικά στην Αυστραλία  καθώς και για τα τμήματα στα οποία διαρθρώνεται μια τέτοια παραγωγική μονάδα. Σημαντικό σε κάθε παραγωγική μονάδα, σύμφωνα με τον κ. Καστρινάκη, είναι να υπάρχει ανάγκη η οποία να καλύπτεται από τα προϊόντα που παράγονται ή αλλιώς να δημιουργήσεις εσύ την συγκεκριμένη ανάγκη στους καταναλωτές!

Γεράσιμος Ανδρεάτος, Χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια

Η Ελλάδα ταξιδεύει χρόνια μέσα στην Ελλάδα ακολουθώντας το χυμένο αίμα το σπαταλημένο.

Αίμα σταλαματιές κυλάνε στάζουν κάτω στον Άδη.

Πέφτουν απάνω στους νεκρούς οι σκοτωμένοι αλλάζουν θέση δεν ξυπνάνε.

Μόνο το χέρι τους υψώνεται και δείχνει τη μεριά που περπατάνε οι δολοφόνοι.

Η Ελλάδα ταξιδεύει χρόνια ανάμεσα στους δολοφόνους

Τάκης Σινόπουλος, Ακόμη μια νύχτα