Μετά την πτώση του τείχους του Βερολίνου, καταλάβαμε, ότι όλα αυτά που μας έλεγαν για το σοσιαλισμό ήταν ψέματα και όλα εκείνα που μας έλεγαν για τον καπιταλισμό ήταν αλήθεια.

Κάτοικος της πρώην Ανατολικής Γερμανίας

Όσο κι αν πέφτω χαμηλά θέλω να με προσέχεις
και δίπλα μου αν μ' αγαπάς τα λάθη μου ν' αντέχεις.
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Τηλεδιάσκεψη για τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό

Τηλεδιάσκεψη για τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό

Με πρωτοβουλία του σχολείου μας και σε συνεργασία με την κα Λεμονή Ζαφειρούλα, υπεύθυνη Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού του ΚΕΣΥ Ηρακλείου, πραγματοποιήθηκε  την Τετάρτη 27-5-2020 και ώρα 3-5 μμ ενημερωτική τηλεδιάσκεψη για τους μαθητές της Γ΄ τάξης Γυμνασίου για τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό ένα θέμα εξαιρετικά χρήσιμο, αφού βοηθά τους μαθητές να αποκτήσουν τη γνώση, τις δεξιότητες και τις στάσεις που απαιτούνται, ώστε να γίνουν οι ίδιοι ικανοί να διαχειρίζονται θέματα της προσωπικής και επαγγελματικής τους ανάπτυξης.

Oι μαθητές μας ενημερώθηκαν διεξοδικά από την  κα Λεμονή για τις επιλογές που έχουν μετά το Γυμνάσιο, τη δομή και το πρόγραμμα του ΓΕΛ και του ΕΠΑΛ, καθώς και τις κατευθύνσεις που προσφέρονται και είχαν την ευκαιρία να λύσουν όποιες απορίες τους γεννήθηκαν μέσα από τις ερωτήσεις που υπέβαλαν.

sep

Παράλληλα, τονίστηκε η δυνατότητα διοργάνωσης εκπαιδευτικών επισκέψεων στο πανεπιστήμιο, όπου μπορούν οι μαθητές να έχουν μια ξεχωριστή εμπειρία ενημέρωσης από το εκπαιδευτικό προσωπικό σχετικά με τις σπουδές και τις προοπτικές των τμημάτων του τριτοβάθμιου ιδρύματος. Ευχαριστούμε θερμά την κα Λεμονή για την ενδελεχή ενημέρωση των μαθητών μας και για την προσπάθεια της στη δημιουργία ενσυνείδητων εφήβων, ώστε να διαχειριστούν με τον καλύτερο τρόπο το θέμα της εκπαιδευτικής και επαγγελματικής τους σταδιοδρομίας!

Η Φωτεινή Πλευρά Της Ζωής

- Προδίδετε πάλι την Ποίηση, θα μου πεις,
την ιερότερη εκδήλωση του Ανθρώπου
τη χρησιμοποιείτε πάλι ως μέσον, υποζύγιον
των σκοτεινών επιδιώξεών σας
Εν πλήρει γνώσει της ζημιάς που προκαλείται
Με το παράδειγμά σας στους νεωτέρους.
Το τι δεν πρόδωσες εσύ να μου πεις
Εσύ κι οι όμοιοί σου, χρόνια και χρόνια,
Ένα προς ένα τα υπάρχοντά σας ξεπουλώντας
Στις διεθνείς αγορές και τα λαϊκά παζάρια
Και μείνατε χωρίς μάτια για να βλέπετε, χωρίς αφτιά
Ν? ακούτε, με σφραγισμένα στόματα, και δε μιλάτε.
Για ποια ανθρώπινα ιερά μας εγκαλείτε;
Ξέρω : κηρύγματα και ρητορείες πάλι, θα πεις.
Ε ναι λοιπόν! Κηρύγματα και ρητορείες.
Σαν πρόκες πρέπει να καρφώνονται οι λέξεις
Να μην τις παίρνει ο άνεμος.

Μανόλης Αναγνωστάκης, Ποιητική