O πρώτος κανόνας διδασκαλίας είναι να γνωρίζετε αυτό που πρόκειται να διδάξετε. Ο δεύτερος κανόνας διδασκαλίας είναι να γνωρίζετε λίγο περισσότερα από αυτά που πρόκειται να διδάξετε.

G. Polya (1887-1985)

Την ομορφιά τση ουρανό θέλω να κάμεις Θε μου
να μη με ξαναδείς σκυφτό να περπατώ ποτές μου.
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ (Κ.Ε.Σ.Υ.) ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ-ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Το τμήμα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, του Κέντρου Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Ηρακλείου, παρέχει δωρεάν Συμβουλευτική και Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό.

Οι γονείς μπορούν να επικοινωνούν με το Γραφείο για ραντεβού για εξ αποστάσεως ατομική Συμβουλευτική των παιδιών.

ΤΗΛ. 2810 333783 - 2810 333772 & 2810 341744

Υπεύθυνη για το 5ο Γυμνάσιο είναι η κ. Ζαφειρούλα Λεμονή, με διεύθυνση εικονικού δωματίου επικοινωνίας:

Σωτηρία Μπέλλου- Δήμος Μούτσης, Δε λες κουβέντα

Ενα παιδί τρέχει μέσα στις φωτιές.
Η άσφαλτος είναι θάλασσα.
Η φωνή μνήμη και η μνήμη μαχαίρι
που σχίζει τη χάρτινη ησυχία σας.

Ενα παιδί τρέχει μέσα στις φωτιές
να σπάσει την τζαμαρία της Ιστορίας.

Εδώ είναι, εκεί είναι. Ανοιξη είναι,
θέρος είναι, αέρας είναι και μας παίρνει μαζί του.

ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΝΤΟΣ, Η γενική απεργία