O πρώτος κανόνας διδασκαλίας είναι να γνωρίζετε αυτό που πρόκειται να διδάξετε. Ο δεύτερος κανόνας διδασκαλίας είναι να γνωρίζετε λίγο περισσότερα από αυτά που πρόκειται να διδάξετε.

G. Polya (1887-1985)

Δε θέλω δανεικά φτερά με φτάνουν τα δικά μου
έτσι κι αλλιώς ζηλεύουνε πολλοί το πέταγμά μου.
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις ΚΕΝΤΡΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ (Κ.Ε.Σ.Υ.) ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ-ΤΜΗΜΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ

Το τμήμα Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού, του Κέντρου Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Ηρακλείου, παρέχει δωρεάν Συμβουλευτική και Σχολικό Επαγγελματικό Προσανατολισμό.

Οι γονείς μπορούν να επικοινωνούν με το Γραφείο για ραντεβού για εξ αποστάσεως ατομική Συμβουλευτική των παιδιών.

ΤΗΛ. 2810 333783 - 2810 333772 & 2810 341744

Υπεύθυνη για το 5ο Γυμνάσιο είναι η κ. Ζαφειρούλα Λεμονή, με διεύθυνση εικονικού δωματίου επικοινωνίας:

Νικόλας Άσιμος , Δε θέλω καρδιά μου να κλαις

Νύχτα μπήκα από την κερκόπορτα
κατάκτησα την πόλη, την εκούρσεψα
κάρφωσα το κοντάρι της σημαίας μου
στο δονούμενο χώμα της κι είπα :
«Τούτο το κάστρο είναι πια δικό μου !»

Και το πρωί στο φως του ήλιου είδα
πως ήμουνα στη μέση μιας ερήμου
μονάχος με τον ίσκιο μου.

Γιώργης Μανουσάκης, Στ' ακρωτήρια της ύπαρξης, 2003