Αν είχα να διαλέξω ανάμεσα στον πόνο και στο τίποτα, θα διάλεγα τον πόνο
Λέο Μπουσκάλια

Ποτέ σου μη περιφρονείς τα κάτω σκαλοπάτια

γιατί αυτά πρωτοπατείς και φτάνεις στα παλάτια.

Αρχική Αξιόλογες συνδέσεις Για φιλολόγους ..και όχι μόνο! Εκπαιδευτικά λογισμικά

Εκπαιδευτικά λογισμικά

ΠΛΗΡΗΣ ΑΛΦΑΒΗΤΙΚΟΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ

Στη σελίδα αυτή θα βρείτε όλους τους τίτλους Εκπαιδευτικού Λογισμικού που έχει προμηθευτεί  το Υπ.Ε.Π.Θ στα πλαίσια διαφόρων έργων. Οι τίτλοι είναι ταξινομημένοι αλφαβητικά και όσοι από αυτούς έχουν την ένδειξη Ναι στη στήλη DownLoad Status μπορείτε να τους κατεβάσετε στον υπολογιστή σας ανάλογα με τα δικαιώματα του λογαριασμού σας.

48 ΔΩΡΕΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΤΑΞΙΝΟΜΗΜΕΝΑ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Το sxoleio.eu δημιουργήθηκε με σκοπό να προσφέρει δωρεάν εκπαιδευτικό λογισμικό στους επισκέπτες του.

ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΤΗΣ ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ  ΤΑΞΙΝΟΜΗΜΕΝΟ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ

Το site αυτό περιλαμβάνει κατάλογο και σύντομες περιγραφές των πακέτων εκπαιδευτικού λογισμικού που έχουν ετοιμαστεί στα πλαίσια των έργων της Οδύσσειας την περασμένη 5ετία.

ΔΙΚΤΥΑΚΗ ΠΥΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ

Ο δικτυακός τόπος αποβλέπει στην ενημέρωση της εκπαιδευτικής κοινότητας για το Ελεύθερο Λογισμικό/Λογισμικό Ανοικτού Κώδικα (ΕΛ/ΛΑΚ) και στην παρουσίαση εφαρμογών ανοικτού κώδικα που θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν από το χώρο της εκπαίδευσης.

ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ / ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΑΝΟΙΚΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ

Η ΕΕΛ/ΛΑΚ ιδρύθηκε το 2008 από 25 Πανεπιστήμια, Ερευνητικά Κέντρα και Τεχνολογικά Ιδρύματα. Η ΕΕΛ/ΛΑΚ είναι εταιρεία με μη κερδοσκοπικό χαρακτήρα, έχει ως κύριο στόχο να συμβάλλει στην προώθηση και ανάπτυξη του ΕΛ/ΛΑΚ στο χώρο της εκπαίδευσης, του δημόσιου τομέα και των επιχειρήσεων στην Ελλάδα

SXOLINOUX/ ΕΛΛΗΝΙΚΟ LINOUX ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Το Σχολίνουξsxolinux) είναι ένα ελεύθερο και δωρεάν λειτουργικό σύστημα Λίνουξ για μαθητές Γυμνασίου.

ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ  ΑΣΚΗΣΕΩΝ,  hot potatoes.

Φτιάξτε τις δικές σας ασκήσεις και δημοσιεύστε τις on-line

Εκπαιδευτικό Λογισμικό για άτομα με μαθησιακές δυσκολίες

Εδώ θα βρείτε Εκπαιδευτικό Λογισμικό για μαθητές με σοβαρές δυσκολίες στη μάθηση.

Νίκος Πορτοκάλογλου , Θάλασσά μου σκοτεινή

Γραφή μου πένθιμη