«Η γενιά μας, θα πρέπει να απολογηθεί όχι τόσο για τις σκληρές και άδικες πράξεις των κακών ανθρώπων, όσο για την απαράδεκτη σιωπή των καλών ανθρώπων»

Μάρτιν Λούθερ Κίνγκ

Η αγάπη είναι μυστήριο γεννιέται μ' ένα βλέμμα
γερνά μ' ένα χαμόγελο πεθαίνει μ' ένα ψέμα.
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις Εγγραφή στο Λύκειο: έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές

Εγγραφή στο Λύκειο: έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές

LOGO e eggrafes

Β΄ φάση κατ’ εξαίρεση ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών, ανανέωσης εγγραφών και μετεγγραφών για το σχολικό έτος 2021-2022 από την Τετάρτη 01-09-2021 και ώρα 12:00 έως και τη Δευτέρα 06-09-2021 και ώρα 23:59.

--------------------------------------------------------------------------

Τα αποτελέσματα κατανομής της Α΄ φάσης των μαθητών/τριών μέσω της επιλογής «Οι αιτήσεις μου» (κουμπί επάνω δεξιά μετά την είσοδο μέσω TAXIS) θα είναι ορατά:

• Για τα ΕΠΑ.Λ. από την Τρίτη 06-07-2021. Οι μαθητές/τριες ή οι κηδεμόνες τους, εφόσον είναι ανήλικοι/ες, οφείλουν να οριστικοποιήσουν την εγγραφή τους στη σχολική μονάδα που έχουν κατανεμηθεί από την Τρίτη 06-07-2021 έως και την Παρασκευή 16-07-2021.

--------------------------------------------------------------------------

Αφορά τους μαθητές που αποφοίτησαν από την Γ΄ τάξη του σχολείου μας και θα πρέπει οι γονείς τους να υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση για εγγραφή στο Λύκειο (ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ).

Α΄ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών για το σχολικό έτος 2021-2022 από την Παρασκευή 18-06-2021 και ώρα 10:00 έως και την Παρασκευή 02-07-2021 και ώρα 23:59.

Διαβάστε το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων με θέμα «Ενημέρωση για την «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2021 – 2022.».

Πυξ Λαξ, Μοναξιά μου όλα

«Ο άγγελος δεν ξέρει τίποτ' απ' την
ομορφιά του αγγέλου.
Εγώ, μονάχα εγώ,
Που πρόδωσα τη φύση μου
-Την πρώτα αγγελική-
Τώρα μπορώ σωστά να τη λατρέψω
Να εφαρμόσω ολόκληρος απάνω της
Ρουφώντας με φιλιά τη μεταμέλεια
Να ονειρευτώ, να ερωτευτώ το απαρνημένο».

Αντώνης Φωστιέρης, Ο διάβολος τραγούδησε σωστά, 1981