Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;

Μπέρτολτ Μπρέχτ

Όταν η ψεύτρα η ζωή στα δύσκολα σε φέρει,
τότε θα δεις ποιος σ' αγαπά και φίλος ποιος σε ξέρει.
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις Παράταση Αναστολής της Λειτουργίας των Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Π.Ε. Ηρακλείου

ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΝΤΙΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΡΧΗ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΝΙΚΟΥ ΣΥΡΙΓΩΝΑΚΗ

Έχοντας υπόψη:

• Τις διατάξεις του Άρθρου 94, Παρ. 4. Αρθ. 27 του Ν. 3852/2010 (ΦΕΚ 87/07.096.2010, Τεύχος Α) «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης – Πρόγραμμα Καλλικράτης
  • Τις διατάξεις του Άρθρου 4, παρ. 4 «Διακοπή Μαθημάτων λόγω Εκτάκτων Αναγκών» του Π.Δ. 79/2017 (ΦΕΚ 109/01-08-2017)
  • Την υπ’ αριθ. 219696/19-09-2019 Απόφαση του Περιφερειάρχη για τον Ορισμό των Αντιπεριφερειαρχών στην Περιφέρεια Κρήτης (ΦΕΚ 753/19.09.2019).
  • Την κατάσταση έκτακτης ανάγκης που προέκυψε, ως αποτέλεσμα της ισχυρής σεισμικής δόνησης που σημειώθηκε το πρωί της Δευτέρας, 27.09.2021, στην Π.E. Ηρακλείου.
  • Το γεγονός ότι η μετασεισμική δραστηριότητα είναι έντονη και συνεχίζεται μέχρι και σήμερα

ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ

Την παράταση της αναστολής λειτουργίας των Βρεφονηπιακών Σταθμών, των Δημοτικών και Ιδιωτικών Παιδικών Σταθμών και των Σχολικών Μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Π.Ε. Ηρακλείου για την Πέμπτη 30.09 και την Παρασκευή, 01.10.2021.

Να μ'αγαπάς, Τρίφωνο

Το ντόμινο,
άρχισε με τους Πύργους
κι όλοι γνώριζαν:
η πεταλούδα, που πετάει
στο Τόκιο,
στο Ιράκ,
στην Παλαιστίνη
και στο Αφγανιστάν
φέρνει την καταιγίδα
στη Νέα Υόρκη.

Ποιoς έριξε την πρώτη μπίλια;
Εγώ
ήμουν στη Γένοβα
στο Γκέτεμποργκ,
στο Σηάτλ,