pr-11009019- 2

Η τεχνολογία στο σχολείο μας

Η παράνοια σε άτομα είναι σχετικά σπάνια. Όμως σε ομάδες, κόμματα, έθνη και εποχές είναι μάλλον ο κανόνας.

Φ.Νίτσε

Θε μου και κάν' τη γιασεμί και μένα κάμε χώμα
να μαραθεί με τον καιρό να γίνομε ένα σώμα.
Αρχική

Τελευταία άρθρα

Δημοφιλή άρθρα

Ψήφισμα Συλλόγου Διδασκόντων 5ου Γυμνασίου Ηρακλείου

Σήμερα Δευτέρα 12-08-2019 ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Γυμνασίου Ηρακλείου μετά τη θλιβερή είδηση του πρόωρου και αδόκητου θανάτου της μητέρας των μαθητών του σχολείου μας Βαρδάκη Ελευθερίου και Βαρδάκη Σπυριδούλας, αποφάσισε ομόφωνα τα παρακάτω:

1. Να εκδώσει το παρόν ψήφισμα.

2. Να εκφράσει τα ειλικρινή συλλυπητήριά του στην οικογένειά της.

3. Να παραστεί αντιπροσωπία του Συλλόγου Διδασκόντων στην εξόδιο ακολουθία.

4. Να κατατεθεί χρηματικό ποσό σε τραπεζικό λογαριασμό της οικογένειας.

5. Να αναρτηθεί το παρόν στον ιστότοπο του σχολείου.

Για τον σκοπό αυτό συντάχθηκε το παρόν ψήφισμα και υπογράφεται:

Η Δ/ντρια               Οι Υποδ/ντές                       Οι Καθηγητές

Καλό καλοκαίρι

Αγαπητοί Γονείς και Κηδεμόνες,

Αγαπημένα μας παιδιά,

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμότατα όλους εσάς τους γονείς που σταθήκατε πλάι μας κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς που μόλις τελείωσε, αλλά και εσάς τους μαθητές που με τα χαμόγελα, τις αταξίες σας, τα παράπονα, τα αστεία και τα γέλια σας, αλλά και τις τόσο πολλές στιγμές δημιουργικής σας διάθεσης γεμίζατε την κάθε μας μέρα.

Με μεγάλη συγκίνηση αποχαιρετούμε τα παιδιά της Γ΄ τάξης!  Τους ευχόμαστε να προοδεύουν κάθε στιγμή στη ζωή τους και να προσπαθούν να κερδίζουν τους γύρω τους όχι μόνο με τις γνώσεις τους αλλά και με την ευγένεια τους.

Ευχόμαστε σε όλους εσάς ένα ευχάριστο και ξεκούραστο καλοκαίρι, και καλή αντάμωση τον Σεπτέμβριο!

Κατά την περίοδο του καλοκαιριού το σχολείο θα δέχεται το κοινό κάθε Πέμπτη και ώρα 09:00-12:30 (εκτός από την Πέμπτη 15/08, η οποία λόγω αργίας μετατίθεται για την Παρασκευή 16/08).

Η Δ/ντρια, οι Υποδ/ντές και ο Σύλλογος Καθηγητών

kalo-kalokairi

Ευχαριστήριο

Η Δ/νση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 5ου Γυμνασίου Ηρακλείου ευχαριστεί θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για την εξαιρετική συνεργασία που είχε μαζί του και για τη βοήθεια που προσέφερε στο σχολείο μας κατά τη σχολική χρονιά 2018-2019. Το Δ.Σ. δραστηριοποιήθηκε, συγκέντρωσε τις οικονομικές συνδρομές των γονέων και αγόρασε:

• -          αθλητικές ενδυμασίες μπάσκετ, ποδοσφαίρου και βόλεϊ για τους σχολικούς αγώνες,
  • -          ένα κλιματιστικό, το οποίο τοποθετήθηκε σε αίθουσα διδασκαλίας,
  • -          τρία παγκάκια για την αυλή του σχολείου.

Είναι σημαντικό το Σχολείο και οι Γονείς να συμπορεύονται, αναλαμβάνοντας πρωτοβουλίες και αναπτύσσοντας δράσεις προς όφελος των μαθητών. Η αρμονική συνεργασία Σχολείου και Γονέων είναι πάντα εποικοδομητική και αποτελεσματική για την επίλυση των ποικίλων προβλημάτων που αφορούν στη σχολική κοινότητα.

Τέλος, ευχόμαστε σε όλους, γονείς και μαθητές, ένα καλό και ξεκούραστο καλοκαίρι!

Η Δ/νση του 5ου Γυμνασίου

Ο Σύλλογος Διδασκόντων

Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής για ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ.

Οι μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφούν, να ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2019 – 2020, υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από την 22η Μαΐου και ώρα 10:00 έως τη 17η Ιουνίου 2019 και ώρα 00:00.

ΧΑΡΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΩΝ ΕΥΘΥΝΗΣ ΓΕΝΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ

Scorpions, Holiday

Άνθρωποι που δε γνώρισα ποτέ μου δώσαν το αίμα μου και τ? όνομά μου
στην ηλικία μου χιονίζει, χιονίζει αδιάκοπα
μια κίνηση πάντα σα να ΄θελα να προφυλαχτώ από ?να χτύπημα
δίψασα για όλη τη ζωή, κι όμως την άφησα
για ν? αρπαχτώ απ? τα πελώρια αγκάθια της αιωνιότητας,
η σάρκα μου ένας επίδεσμος γύρω απ? το αυριανό μου τίποτα
κανείς δεν μπορεί να με βοηθήσει στον πόνο μου
εκτός απ? τον ίδιο μου τον πόνο ?είμαι εδώ, ανάμεσά σας, κι ολομόναχος,
κ? η ποίηση σα μια μεγάλη αλήθεια που την ανακαλύπτεις ύστερ? από χρόνια,
όταν δεν μπορεί να σου χρησιμέψει πια σε τίποτα.
Επάγγελμά μου: το ακατόρθωτο.

(Δημοσιεύτηκε στην «Επιθεώρηση Τέχνης», τ. 141, Σεπτέμβρης 1966, σελ. 137)
Προγράμματα Erasmus+

JCA logo

Αύγουστος

Ο Αύγουστος ελούζονταν μες στην αστροφεγγιά

Κι από τα γένια του έσταζαν άστρα και γιασεμιά.

(Τα Ρω του Έρωτα, Ο. Ελύτης, εκδ. Ίκαρος)

tsarouxis_august

Αύγουστος ήταν ο έκτος μήνας του ρωμαϊκού ημερολογίου, γι' αυτό αρχικά στα Λατινικά ονομάζονταν Sextilis. Η λέξη παράγεται από τη λατινική Augeο, που σημαίνει αυξάνω.  Το έτος 8 π.Χ. ο Αύγουστος Καίσαρας του έδωσε το όνομά του. Καλό μήνα!!

Παραρλάμα
pararlama
Online Επισκέπτες
Έχουμε 94 επισκέπτες συνδεδεμένους
Εμφανίσεις Περιεχομένου : 2112584
Δημοσκόπηση
Σας άρεσε η πλοήγηση στην ιστοσελίδα;

Εικόνες του κόσμου
Shangrila