O πρώτος κανόνας διδασκαλίας είναι να γνωρίζετε αυτό που πρόκειται να διδάξετε. Ο δεύτερος κανόνας διδασκαλίας είναι να γνωρίζετε λίγο περισσότερα από αυτά που πρόκειται να διδάξετε.

G. Polya (1887-1985)

Να 'τανε τρόπος φυλακή να γίνει η αγκαλιά σου,

να κάνω χίλια φονικά για να βρεθώ κοντά σου.

Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις Απουσίες μαθητών/τριών λόγω της εποχικής γρίπης

Απουσίες μαθητών/τριών λόγω της εποχικής γρίπης

Εγκύκλιος Υπ. Παιδείας:
«Σας ενημερώνουμε ότι οι απουσίες των μαθητών/τριών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, που οφείλονται στην έξαρση της εποχικής γρίπης, δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, εφόσον οι κηδεμόνες τους ή οι ίδιοι, εάν είναι ενήλικοι/ες, προσκομίσουν στη σχολική μονάδα πρόσφατη βεβαίωση/γνωμάτευση δημοσίου ή ιδιωτικού νοσηλευτικού ιδρύματος ή ιδιώτη γιατρού, στην οποία να αναγράφεται ο λόγος και η επιβεβλημένη διάρκεια απουσίας από το σχολείο.»

Διευκρινίσεις για τις απουσίες λόγω γρίπης:
«Κατόπιν ερωτημάτων σχετικά με την ανωτέρω εγκύκλιο, σύμφωνα με την οποία οι απουσίες των μαθητών/τριών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης που οφείλονται στην έξαρση της εποχικής γρίπης δεν θα ληφθούν υπόψη για τον χαρακτηρισμό της φοίτησής τους, σας γνωρίζουμε ότι ως έναρξη εφαρμογής της ορίζεται ο μήνας Ιανουάριος. Με νεότερη εγκύκλιο θα οριστεί η λήξη της, κατόπιν ενημέρωσης από τους αρμόδιους φορείς.»

Σας ενημερώνουμε ότι παύει από 13/3/2019 η ισχύς της παραπάνω εγκυκλίου.

Αλκίνοος Ιωαννίδης Όσα η αγάπη ονειρεύεται"

Είμαι καλά.
Τώρα τρώω στα goody's.