Σπείρε μια σκέψη και θέρισε μια πράξη
Σπείρε μια πράξη και θέρισε μια συνήθεια
Σπείρε μια συνήθεια και θέρισε χαρακτήρα
Σπείρε χαρακτήρα και θέρισε μοίρα

Αγνώστου

Καράβι κάνω την καρδιά,
την πεθυμιά κατάρτι,
κι απλώνω σίγουρο πανί
το νου μου τον αντάρτη.
Αρχική Το σχολείο Δράσεις Το πρόγραμμα "The Tipping Point" στο σχολείο μας

Το πρόγραμμα "The Tipping Point" στο σχολείο μας

Το σχολείο μας ανανωρίζοντας ότι ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός είναι μια διαδικασία που βοηθά τους μαθητές να αποκτήσουν τη γνώση, τις δεξιότητες και τις στάσεις που απαιτούνται, ώστε να γίνουν οι ίδιοι ικανοί να διαχειρίζονται θέματα της προσωπικής και επαγγελματικής τους ανάπτυξης,  συμμετέχει στο εγκεκριμένο από το Υπουργείο εκπαιδευτικό πρόγραμμα «The Tipping Point» (ΤΤΡ). Το πρόγραμμα υλοποιείται από την Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρία “The Tipping Point” και απευθύνεται σε μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Σκοπός του εν λόγω προγράμματος είναι να ενημερωθούν οι μαθητές για σπουδές και επαγγέλματα του ενδιαφέροντος τους ώστε να λάβουν πιο συνειδητά αποφάσεις για τα ακαδημαϊκά και επαγγελματικά τους βήματα.

ergasthrio

Μέσω ομαδικών τηλεδιασκέψεων σε σχολική αίθουσα, τις οποίες προγραμματίζει και συντονίζει εκπαιδευτικός του σχολείου μας, οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με ανθρώπους-πρότυπα (Μέντορες) από πανεπιστήμια, εταιρείες και οργανισμούς σε όλο τον κόσμο, οι οποίοι εκπροσωπούν διαφορετικούς τομείς, επιστήμες και κλάδους, και να λύσουν τις απορίες τους. Η υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος γίνεται εκτός ωρολογίου προγράμματος. Έχουν ήδη ολοκληρωθεί δύο συνεδρίες με μέντορες του Tipping Point με τη συμμετοχή πολλών μαθητών και μαθητριών μας. Η πρώτη ολοκληρώθηκε τον Ιανουάριο και είχε θέμα την ενημέρωση τους για τις σπουδές στην Πληροφορική, ενώ η δεύτερη πραγματοποιήθηκε το Φεβρουάριο με θέμα την ενημέρωση για την Οικονομική Επιστήμη.

ergasthrio1

Προγραμματίζονται επίσης, να ακολουθήσουν και άλλες ενδιαφέρουσες συνεδρίες- επικοινωνίες με μέντορες ώστε οι πληροφορίες για τις σπουδές, το εργασιακό περιβάλλον και τις προοπτικές του επαγγέλματος καθώς και οι πρακτικές συμβουλές, και η ενθάρρυνση να συμβάλλουν στο να αποκτήσει ο μαθητής τα απαραίτητα εφόδια για τη μελλοντική ακαδημαϊκή και επαγγελματική του πορεία. Ευχαριστούμε την ομάδα του Tipping Point για την υποστήριξη και ανυπομονούμε για τις επόμενες συνεδρίες μας!!!

Μάλαμας Σωκράτης, Πριγκιιπέσσα

Μη, μην το πεις
οι παλιοί μας φίλοι
μην το πεις
για πάντα φύγαν.
Μη, το 'μαθα πια
τα παλιά βιβλία, τα παλιά τραγούδια
για πάντα φύγαν.
Πέρασαν οι μέρες που μας πλήγωσαν.
Γίνανε παιχνίδι στα χέρια των παιδιών.
Η ζωή αλλάζει δίχως να κοιτάζει τη δική σου μελαγχολία
κι έρχεται η στιγμή για ν' αποφασίσεις
με ποιους θα πας και ποιους θ' αφήσεις.
Πέρασαν για πάντα
οι παλιές ιδέες, οι παλιές αγάπες
οι κραυγές.
Γίνανε παιχνίδι στα χέρια των παιδιών.
Όμορφη είναι αυτή η στιγμή, να το ξαναπώ
όμορφη να σας μιλήσω
βλέπω πυρκαγιές
πάνω από λιμάνια πάνω από σταθμούς