Αυτοί που καθιστούν μια ειρηνική επανάσταση αδύνατη, κάνουν μια βίαιη επανάσταση αναπόφευκτη.

Τζων Κέννεντυ, 1917-1963, Αμερικανός πρόεδρος [1960-1963]

Σε καιρούς γενικευμένης παραπλάνησης, το να λες την αλήθεια γίνεται επαναστατική πράξη.

Τζορτζ Όργουελ, Βρετανός συγγραφέας και δημοσιογράφος,(1903 ? 1950).

"Όποιος ξέρει την αλήθεια και την κρύβει είναι εγκληματίας" Μπ. Μπρεχτ (Γαλιλαίος)

Η λεβεντιά είναι μια πληγή
που πάντα αίμα τρέχει
Θε μου και πώς τηνε βαστά
εκείνος που την έχει.
Αρχική Νέα-ανακοινώσεις Aνακοινώσεις ΚΕΣΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ: Εξ αποστάσεως υποστήριξη των σχολικών μονάδων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης και συμβουλευτική υποστήριξη των μαθητών και των γονέων τους

Tο Κ.Ε.Σ.Υ. Ηρακλείου ανακοινώνει την δυνατότητα άμεσης επικοινωνίας με τους υπεύθυνους του ΚΕΣΥ, τηλεφωνικά ή και με ηλεκτρονικά μέσα, για συμβουλευτική και υποστήριξη των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης καθώς και των γονέων και μαθητών, που είτε έχουν αξιολογηθεί, είτε αιτούνται την παραπάνω υπηρεσία πρώτη φορά.

Στο πλαίσιο των ανωτέρω το Κ.Ε.Σ.Υ. Ηρακλείου ήδη έχει δημιουργήσει στη νέα του ιστοσελίδα kesy.ira.sch.gr, ειδικό τμήμα που αφορά την σχετική ενημέρωση κάτω από τον τίτλο «Έκτακτη ενημέρωση για τον Covid-19». Εκεί οι επισκέπτες μας μπορούν να πληροφορηθούν για όλους του τρόπους με τους οποίους μπορούν να επικοινωνήσουν με τους ειδικούς του Κέντρου μας, καθώς επίσης τους δίνεται και η δυνατότητα συμπλήρωσης ηλεκτρονικής φόρμας εκδήλωσης ενδιαφέροντος υποστήριξης για γονείς και παιδιά. Η φόρμα βρίσκεται στον σύνδεσμο:

Αλκίνοος Ιωαννίδης , Πατρίδα

Δεν θα αφήσω
να πέσει αυτό το δάκρυ.
Δεν πρέπει
να πέσει αυτό το δάκρυ.
Θα το κανακέψω
θα του τάξω λαγούς με πετραχήλια
θα του υποσχεθώ τα μύρια όσα
φτάνει να συγκρατηθεί
να αφήσει τους παραλογισμούς
και τις υστερίες.