Από τότε που κουράστηκα να ψάχνω
έμαθα να βρίσκω.
Από τότε που ένας άνεμος μου εναντιώθηκε
ταξιδεύω με όλους τους ανέμους

Φρίντριχ Νίτσε
Η λεβεντιά είναι μια πληγή
που πάντα αίμα τρέχει
Θε μου και πώς τηνε βαστά
εκείνος που την έχει.
Αρχική

5ο Γυμνάσιο Ηρακλείου Κρήτης

Συμπληρωματική ενημέρωση για την «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μαθητών/τριών για το σχολικό έτος 2020 – 2021

Λόγω τεχνικού προβλήματος που διαπιστώθηκε στην εφαρμογή e-eggrafes κατά την προσπάθεια βελτίωσης απόκρισης του συστήματος, κατόπιν ενημέρωσης από το αρμόδιο Τμήμα της Διεύθυνσης Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης και Απλούστευσης Διαδικασιών, είναι απαραίτητο να υποβληθούν εκ νέου οι αιτήσεις που υποβλήθηκαν κατά το διάστημα από την Κυριακή 28-06-20 και ώρα 00:01 έως και την Τρίτη 30-06-20 και ώρα 08:30.

Ειδικότερα, καθότι οι Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων, συνεπεία του ως άνω τεχνικού προβλήματος δεν έχουν δυνατότητα πλήρους επισκόπησης των αιτήσεων που υποβλήθηκαν, ιδίως κατά το ως άνω κρίσιμο χρονικό διάστημα, καλούνται να ειδοποιήσουν τους/τις μαθητές/τριες οι οποίοι/ες επιθυμούν να εγγραφούν για το σχολικό έτος 2020-21 σχετικά με την παράταση της προθεσμίας ηλεκτρονικής εγγραφής τους έως και την Παρασκευή 3 Ιουλίου 2020, ώρα 23:59.

Επισημαίνεται ότι οι αιτήσεις μαθητών/τριών οι οποίες είχαν τυχόν υποβληθεί κατά την προαναφερθείσα περίοδο, δεν εμφανίζονται πλέον στο πεδίο «υποβληθείσες αιτήσεις», ώστε θεωρούνται ως μη υποβληθείσες και οι αντίστοιχοι αριθμοί των συγκεκριμένων αιτήσεων δεν ισχύουν.

Λαμβάνοντας υπόψη τα ανωτέρω, οι μαθητές/-τριες που επιθυμούν να εγγραφούννα ανανεώσουν την εγγραφή τους ή να μετεγγραφούν σε οποιαδήποτε τάξη Δημόσιων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ. για το σχολικό έτος 2020 – 2021, έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν εκ νέου ή για πρώτη φορά, «Ηλεκτρονική Αίτηση εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής», μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

έως και την Παρασκευή 3 Ιουλίου 2020 και ώρα 23:59.

Μετά την κατανομή της Α’ φάσης των ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών θα ακολουθήσει Β’ φάση ηλεκτρονικών αιτήσεων από τη 13η Ιουλίου 2020 και ώρα 08:00 έως και τη 14η Ιουλίου και ώρα 23:59.

Μετά την κατανομή της Β’ φάσης, οι ενδιαφερόμενοι/-ες θα ενημερωθούν μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

και οφείλουν να οριστικοποιήσουν την εγγραφή τους:

α. Για τα ΓΕ.Λ. μέχρι την έναρξη των μαθημάτων

β. Για τα ΕΠΑ.Λ. από την 20η Ιουλίου 2020 έως την 24η Ιουλίου 2020

σύμφωνα με τη διαδικασία που περιγράφεται στη με αρ. πρωτ. Φ1α/75919/Δ4/17-06-20 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ..

Στην εξαιρετική περίπτωση κατά την οποία μαθητής/τρια τυχόν δεν κατανεμήθηκε σε κανένα ΕΠΑ.Λ. ενδιαφέροντός του/της, ο/η ενδιαφερόμενος/η μαθητής/τρια απευθύνεται στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ενδιαφέροντός του/της μέχρι και την 21η Ιουλίου, και εν συνεχεία με ευθύνη του οικείου Διευθυντή/ντριας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κατανέμεται σε κάποιο υπάρχον τμήμα ΕΠΑ.Λ..

Τέλος, κατά τα λοιπά ισχύει η με αρ. πρωτ. Φ1α/75919/Δ4/17-06-20 εγκύκλιος του Υ.ΠΑΙ.Θ..

ΜΕ ΕΝΤΟΛΗ ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΥ

Η ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΓΚΙΚΑ

Μάνος Χατζηδάκις - Πάμε μια βόλτα στο φεγγάρι

«Μητέρα», της λέω, «μη μου ετοιμάζεις πια το γάλα -
δεν μπορείς να καταλάβεις ότι είσαι πεθαμένη;»
Περίμενα να δω τι θα πει. Ήταν Ιούνιος βράδυ, με
μια φανταστική πανσέληνο στον ουρανό.
Και μη μου πείτε πως αυτό δεν ήταν μια απάντηση.

Τάσος Λειβαδίτης, Βιολέτες για μια εποχή, 1985