Καμία συγκίνηση όπως και κανένα κύμα δεν κρατάει για πολύ τη δική του ατομική μορφή.
Henry Ward Beecher
Όταν η ψεύτρα η ζωή στα δύσκολα σε φέρει,
τότε θα δεις ποιος σ' αγαπά και φίλος ποιος σε ξέρει.
Αρχική Διάφορα

Διάφορα

• Ενεργοί πολίτες   ( 16 Άρθρα )
  • Καιρός   ( 1 Άρθρο )
  • Ποιητικά Κείμενα   ( 16 Άρθρα )
    Στην ενότητα αυτή θα ανθολογούνται αγαπημένα γνωστά ποιήματα αλλά και κείμενα νεότερων και σύγχρονων ποιητών -εντελώς φρέσκα- που για διάφορους λόγους δεν έχουν περιληφθεί στα σχολικά ανθολόγια.Έτσι οι μαθητές και οι αναγνώστες μας θα έχουν την ευκαιρία να οικειωθούν τις νεότερες ποιητικές τάσεις και να προβληματιστούν πάνω σε θέματα που απασχολούν στη συγχρονία της την ελληνική κοινωνία.Τα ποιήματα συχνά συνοδεύονται από πίνακες ζωγραφικής, εικόνες, σχέδια ή φωτογραφίες .
  • Άρθρα που...μας άρεσαν   ( 11 Άρθρα )
  • Για γέλια και για...κλάματα!   ( 6 Άρθρα )
  • Ήξερες ότι...   ( 1 Άρθρο )
  • Αστεία-εύθυμα-χαριτωμένα   ( 11 Άρθρα )
  • Διάφορα   ( 41 Άρθρα )
  • Παροιμιώδεις εκφράσεις   ( 5 Άρθρα )
    Στην ενότητα αυτή ανθολογούνται εκφράσεις που χρησιμοποιούνται στην καθομιλουμένη και επεξηγείται η σημασία και η προέλευσή τους.Στον καθημερινό λόγο, προφορικό και γραπτό, χρησιμοποιούμε συχνά εκφράσεις προερχόμενες από την αρχαία Ελληνική και την κοινή Ελληνιστική, τη γλώσσα της Αγίας Γραφής. που δίνουν στο λόγο σφρίγος και ζωντάνια, ενώ η άγνοιά τους δημιουργεί μερικές φορές αμηχανία. Με αυτές ερχόμαστε σ΄ επαφή με παλαιότερες μορφές της γλώσσας μας, από μικρή ηλικία με φυσικό και αβίαστο τρόπο έτσι ώστε η γνώση της σημασίας , της χρήσης και προέλευσής τους να αποτελεί ένα καλό πνευματικό και γλωσσικό εφόδιο για το μαθητή.
  • Υγεία   ( 5 Άρθρα )
  • Κρήτη   ( 8 Άρθρα )
  • Επιστήμη- Τεχνολογία   ( 18 Άρθρα )
  • Παγκόσμιες Ημέρες   ( 21 Άρθρα )
  • Πρόσωπα που έγραψαν ιστορία   ( 6 Άρθρα )

Να μ'αγαπάς, Τρίφωνο

Κάποτε μια νύχτα θ' ανοίξω τα μεγάλα κλειδιά των τρένων για να περάσουν οι παλιές μέρες
οι κλειδούχοι θα 'χουν πεθάνει, στις ράγιες θα φυτρώνουν μαργαρίτες απ' τα παιδικά μας πρωινά
κανείς δεν έμαθε ποτέ πως έζησα, κουρασμένος από τόσους χειμώνες
τόσα τρένα που δε σταμάτησαν πουθενά, τόσα λόγια που δεν ειπώθηκαν
οι σάλπιγγες βράχνιασαν, τις θάψαμε στο χιόνι
που είμαι; γιατί δεν παίρνω απάντηση στα γράμματα μου;
κι αν νικηθήκαμε δεν ήταν απ' την τύχη ή τις αντιξοότητες,
αλλά απ' αυτό το πάθος μας για κάτι πιο μακρινό
κι ο αγέρας που κλείνει απότομα τις πόρτες και μένουμε πάντοτε έξω
όπως απόψε σε τούτο το έρημο τοπίο που παίζω την τυφλόμυγα με τους νεκρούς μου φίλους.
Όλα τελειώνουν κάποτε. Λοιπόν, αντίο! Τα πιο ωραία ποιήματα δε θα γραφτούν ποτέ...
Βιολέτες για μια εποχή (1985) Τάσος Λειβαδίτης