Σχολικός εκφοβισμός

Jazmin Negro - Suffer in Silence

pr-11009019- 2

Η τεχνολογία στο σχολείο μας
Ακόμα κι όταν κάποιος είναι πεπεισμένος για την απελπισία του, πρέπει να δρα σαν να ελπίζει. Ή να αυτοκτονεί. Ο πόνος δεν δίνει δικαιώματα.

Albert Camus, 1913-1960, Γάλλος συγγραφέας, Νόμπελ 1957

Εγώ ποτέ ξένα φτερά δεν έβαλα στον ώμο,
πετώ ψηλά και χαίρομαι με τα δικά μου μόνο.

Τελευταία άρθρα

Δημοφιλή άρθρα

ΔΡΑΣΗ για τη ΣΧΟΛΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ: Έκθεση Καλλιτεχνικού Σελιδοδείκτη

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου (23 Απριλίου), το Σχολείο μας οργανώνει
Έκθεση Καλλιτεχνικού Σελιδοδείκτη για τη Σχολική Βιβλιοθήκη.

Οι ενδιαφερόμενοι/ες μαθητές/τριες μπορούν να υποβάλουν έως 3 σελιδοδείκτες
(μονής ή διπλής όψης), οι οποίοι πρέπει να είναι σχεδιασμένοι από τους ίδιους,
σε διαστάσεις 21 * 5 εκ. και στην πίσω όψη να αναγράφουν τα στοιχεία τους.

Οι συμμετοχές θα εκτεθούν σε πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου και αντίγραφα
από επιλεγμένους σελιδοδείκτες θα διανεμηθούν για χρήση κατά το δανεισμό
των βιβλίων της σχολικής βιβλιοθήκης.

Περισσότερες πληροφορίες, καθώς και πρότυπα μπορείτε να βρείτε στο
συνημμένο αρχείο.

Υποβολές συμμετοχών θα γίνονται δεκτές  έως και τη Δευτέρα 22 Απριλίου
στη Γραμματεία του Σχολείου.

Διαγωνισμός φωτογραφίας

Προετοιμασία για την έναρξη λειτουργίας της εφαρμογής e-εγγραφές για το σχολικό έτος 2024-2025

Αφορά τους γονείς των μαθητών/τριών της Γ΄ τάξης

Επίσκεψη από τη Φιλαρμονική του Δήμου Ηρακλείου

Tην Παρασκευή 29/3/2024, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου (Α4, Α5, Α6) μαζί με τους/τις καθηγητές/τριες τους, είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά τα όργανα της ορχήστρας και να απολαύσουν ένα υπέροχο μουσικό πρόγραμμα που είχαν ετοιμάσει οι μουσικοί της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Δήμου Ηρακλείου.  Ευχαριστούμε πολύ την αρχιμουσικό κα Σκανδαλάκη και όλους τους μουσικούς της Φιλαρμονικής γι’ αυτή την εμπειρία!!!!

Σχολική Βιβλιοθήκη 5ου Γυμνασίου

Η σχολική βιβλιοθήκη του σχολείου μας αποτελεί εδώ και χρόνια μια παρακαταθήκη γνώσεων και μια δεξαμενή λογοτεχνικού πλούτου. Σκοπός της είναι να προσφέρει στους μαθητές του σχολείου μας μια ευκαιρία μάθησης, πληροφόρησης, γνωριμίας και εξοικείωσης με το βιβλίο. Επιδιώκει να φυτέψει τον σπόρο της αγάπης για το διάβασμα, να παροτρύνει τα παιδιά να μάθουν, να ανακαλύψουν τον εαυτό τους, να εμπνευστούν. Επίσης προσφέρει και στους γονείς των μαθητών μας την ευκαιρία να αναζητήσουν και εκείνοι τα βιβλία που τους ενδιαφέρουν, να ψυχαγωγηθούν, να ενημερωθούν και να δώσουν ένα όμορφο παράδειγμα στα παιδιά τους. Και στους εκπαιδευτικούς, όμως, προσφέρει πηγές πληροφόρησης και κατάλληλα μέσα για τον σχεδιασμό νέων μεθοδολογιών στις διαδικασίες μάθησης.

Λόγω του αυξημένου αριθμού μαθητών του σχολείου μας, ο χώρος της βιβλιοθήκης μετατράπηκε σε αίθουσα διδασκαλίας και η πρόσβαση σε αυτήν είναι περιορισμένη και γίνεται μόνο από τον υπεύθυνο βιβλιοθήκης. Υπάρχει ωστόσο η δυνατότητα δανεισμού κατόπιν αιτήματος των ενδιαφερόμενων. Προκειμένου να πληροφορηθεί το αναγνωστικό κοινό του σχολείου μας για τους διαθέσιμους προς δανεισμό τίτλους υπάρχουν πλέον δύο δυνατότητες:

• Η νέα πλατφόρμα https://lib5gymiraklio.mysch.gr/ που περιλαμβάνει πληροφορίες για επιλεγμένους σύγχρονους τίτλους ελληνικής και ξένης λογοτεχνίας, με επιπλέον πληροφορίες όπως εξώφυλλο και περιγραφή του βιβλίου. Η ιστοσελίδα αυτή δημιουργήθηκε το τρέχον σχολικό έτος και ενημερώνεται συνεχώς με βιβλία της δανειστικής μας βιβλιοθήκης.
  • Ο πλήρης βιβλιογραφικός κατάλογος του δανειστικού τμήματος που δημιουργήθηκε τη σχολική χρονιά 2022-23 και περιλαμβάνει 1.842 λογοτεχνικά βιβλία της βιβλιοθήκης των κατηγοριών:

α. Ελληνικό και ξένο μυθιστόρημα

β. Ελληνικό και ξένο διήγημα

γ. Ελληνική και ξένη ποίηση

δ. Εφηβικό μυθιστόρημα ελληνικό και ξένο

Η διαδικασία του δανεισμού για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς γίνεται κατόπιν αιτήματος προς τον υπεύθυνο καθηγητή κ. Μησώκα κάθε Δευτέρα και Τετάρτη, αφού προς το παρόν η πρόσβαση στη βιβλιοθήκη δεν είναι δυνατή. Σύμφωνα με τον επισυναπτόμενο κανονισμό λειτουργίας, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να δανειστούν μέχρι 2 βιβλία για διάστημα 15 ημερών. Τα βιβλία πρέπει οπωσδήποτε να έχουν επιστραφεί στη βιβλιοθήκη ως τη λήξη των μαθημάτων και πριν την έναρξη των εξετάσεων.

Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, στα γενέθλια του μεγαλύτερου παραμυθά όλων των εποχών, του Δανού Χανς Κρίστιαν Άντερσεν) η βιβλιοθήκη του σχολείου μας ανοίγει τις πόρτες της διαδικτυακά και σας καλεί να περιηγηθείτε εικονικά στα ράφια της και να «ξεφυλλίσετε» το βιβλίο που σας ενδιαφέρει από την άνεση του σπιτιού σας με τη βοήθεια του κινητού ή του υπολογιστή σας.

Χάρης και Πάνος Κατσιμίχας ,Μεγάλος Αδερφός

Το ντόμινο,
άρχισε με τους Πύργους
κι όλοι γνώριζαν:
η πεταλούδα, που πετάει
στο Τόκιο,
στο Ιράκ,
στην Παλαιστίνη
και στο Αφγανιστάν
φέρνει την καταιγίδα
στη Νέα Υόρκη.

Ποιoς έριξε την πρώτη μπίλια;
Εγώ
ήμουν στη Γένοβα
στο Γκέτεμποργκ,
στο Σηάτλ,
και πέταξα
μια πέτρα, με σφεντόνα.
Σοφία Κολοτούρου, (2001, Αν-επίκαιρα Ποιήματα)

Προγράμματα Erasmus+

JCA logo

Απρίλης

tsarouxis_april

Ο Απρίλης είναι ο τέταρτος μήνας του χρόνου. Οι Λατίνοι τον ονόμασαν Aprilis απ' το aperio= ανοίγω (apertus= ανοικτός και Apertio= Άνοιξη). μια που όλη η φύση ξαναγεννάται από το βαθύ χειμωνιάτικο ύπνο  και τον αφιέρωσαν στη θεά Αφροδίτη.Ο Απρίλιος περιλαμβάνει 30 ημέρες. Καλό Μήνα και προσοχή στους ψεύτες!!

Ένας ευαίσθητος Απρίλης - Παντελής Θαλασσινός

Παραρλάμα
pararlama
Online Επισκέπτες
Έχουμε 23 επισκέπτες συνδεδεμένους
Εμφανίσεις Περιεχομένου : 3046007
Δημοσκόπηση
Σας άρεσε η πλοήγηση στην ιστοσελίδα;

Εικόνες του κόσμου
Street-in-Bonn-Germany